Kuldīgas uzņēmējs Artis Blāķis mājai un savam auto izmanto solāro enerģiju

Publicitātes foto

Lai ikvienu iedrošinātu savā ikdienā ieviest kaut mazus, bet planētai draudzīgus dzīves paradumus, februārī uzsākta dzīvesstila pieredzes apmaiņas kampaņa “Es daru tā!”. Tā deva iespēju 50 videostāstos smelties idejas no dažādiem cilvēkiem, kā ar prieku dzīvot dabai draudzīgāk.

Kampaņas ietvaros aktrise un kostīmu māksliniece Madara Botmane devās ciemos pie iedvesmojošiem un radošiem cilvēkiem, kuri dzīvo tā, lai mums visiem uz šīs planētas pietiktu vietas. Viņa viesojās arī pie Kuldīgas uzņēmēja Arta Blāķa, kura hobijs jau 20 gadus ir atjaunojamie energoresursi. Viņš uz savas mājas jumta ir izvietojis 75 saules paneļus, kuri saulainā laikā ražo enerģiju pašu vajadzībām, ļauj uzlādēt elektroauto un vēl atlikušo – atdot tīklā.

Artis pamazām iekopj savu īpašumu Kurmāles pagastā, un tajā esošā ēka nav lielākais objekts, kurā viņš izvietojis saules paneļus.

To darbības princips ir pavisam vienkāršs – spīd saule, ražojas elektrība un invertors ir pieslēgts tīklam, stāsta uzņēmējs. Ziemā, kad ir apmācies, elektroenerģiju nākas piepirkt klāt no AS “Sadales tīkls”.

Uz Madaras jautājumu, cik ilgā laikā saules paneļi atmaksājas, Artis atbild, ka brīnumi nenotiek – tas atkarīgs no tā, cik daudz elektroenerģijas izmanto. Ja ir liels uzņēmums, kuram visu dienu jānodrošina ražošanas procesi, tad tie varētu būt septiņi gadi, savukārt “cilvēkam parastajam” tie ir vidēji 10 gadi. Artis atzīst, ka ieguldījums ir diezgan liels, bet tas nes labumu gan pašam, gan arī valstij, un ilgtermiņā atmaksājas. Viņš uzskata, ka zaļajai enerģijai ir nākotne.

Artis bija arī pirmais, kurš Kuldīgas apkaimē savā mājsaimniecībā ierīkoja siltumsūkni. Tagad tie ir arī daudziem viņa kaimiņiem un citiem novadniekiem. Visu videostāstu iespējams noskatīties šeit:https://www.facebook.com/esdaruta/posts/182720667061268

“Es daru tā!” viesojās arī pie TV personības Evelīnas Strazdiņas, kura pievērš uzmanību atkritumu šķirošanai, šefpavāra Ērika Dreibanta, kurš gan savai ģimenei, gan restorāna apmeklētājiem gatavo maltītes no vietējiem un sezonāliem produktiem, kā arī ļāva iepazīties ar Gata Gāgas, TV žurnālista Uģa Joksta, “Prāta Vētras” ģitārista Jāņa Jubalta, autosportista Valtera Zviedra un daudzu citu dabai draudzīgo ieradumu pieredzi. Videostāstus iespējams skatīties “Es daru tā!” Facebook lapā un portālā “Delfi”.

Vides Filmu studija dzīvesstila pieredzes apmaiņas kampaņu “Es daru tā!” īsteno ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu.