Uzņēmēji vasarā palīdz aktīviem un strādāt gribošiem jauniešiem

jauniesu darbs
Foto: Kārlis Komarovskis

Trīs vasaras brīvlaika mēnešus Kuldīgas novada pašvaldība kopā ar uzņēmējiem piedāvā jauniešiem vecumā no 16 līdz 17 gadiem iespēju vienu mēnesi piepelnīties un iegūt darba pieredzi. Kuldīgas novada Domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa jūlijā devās apciemot četrus uzņēmējus, lai uzzinātu, kā īpašniekiem un jauniešiem veicas ar darbiem.

Palīdz tirgoties “Cikādē”

Garšvielu veikalā “Cikāde” Liepājas ielā jauniešiem jākārto plaukti, jāsver garšvielas, jāraksta to anotācijas, jāpalīdz klientiem. Veikala vadītājs Mārtiņš Rūtenbergs atzīst, jauniešu iesaiste ļauj nemeklēt papildus darbiniekus, kas vasaras periodā ir ļoti svarīgi, jo pienākumu ir gana daudz: “Mūsu veikalam jaunieši, kuri strādā šajā nodarbinātības programmā, ir ļoti liels atspaids.” Visus trīs vasaras mēnešus veikalā darbojas pa diviem jauniešiem. “No rīta strādā viena meitene, bet pēcpusdienā nāk otra,” pienākumu sadalījumu iezīmē Laimdota Rūtenberga. Arī viņa nodarbinātības programmai velta pozitīvus vārdus. “Visi jaunieši, kuri pie mums strādā, ir ļoti aktīvi un strādīgi. Esam ļoti apmierināti. Manuprāt, slinki jaunieši nemaz šajā programmā nepiesakās. Prieks, ka mūsu nodarbinātie paši ikdienā nāk ar savu iniciatīvu, prasot, ko vēl var palīdzēt,” priecīga ir L. Rūtenberga.

Kuldīdzniece Rūta Mediņa, kura strādā “Cikādē”, uzsver, ka ir apmierināta ar darbu: “Man darbs ļoti patīk. Kopš strādāju šeit, esmu daudz iemācījusies.” Pilsētas svētku laikā Rūta palīdzējusi tirgoties uz Liepājas ielas, kur pilsētas viesiem piedāvātas degustācijas. “Ar ārzemniekiem pārsvarā runāju angliski, bet viens kungs runāja arī franču valodā,” pieredzi atminas Rūta. “Meitenēm svētku laikā bija ļoti daudz darba, taču tas viņām parādīja, ko īsti nozīmē tirdzniecība. Tas ir darbs ar ļoti dažādiem cilvēkiem,” uzskata L. Rūtenberga. Jauniete atzīst, ka par spīti vasaras brīvlaikam uz darbu piecelties neesot grūti, savukārt nopelnīto naudiņu, visticamāk, ieguldīs jauna fotoaparāta iegādē: “Man patīk fotografēšana, bet vēlētos to darīt profesionāli.”  

Darbs “Pilskroga” virtuvē

Darbu jauniešiem dod SIA “Pilskrogs” restorāns Ēdoles pilī – tā īpašnieki Jānis un Agnese Grundmaņi arī šovasar sniedz jauniešiem iespēju palīdzēt virtuvē. “Palīdzu virtuvē. Pārsvarā, ko palūdz, to arī izdaru. Gatavoju arī desertus, salātiņus. No desertiem gatavoju rupjmaizes kārtojumus, “Pavlovas”, zemeņu krēmus, siera kūkas. Desertu gatavošanu apguvu šeit, “Pilskrogā”, stāsta ēdolniece Alise Lūciņa. “Lai gan strādāšana virtuvē nav mana nākamā profesija, tomēr man tas patīk. Man šķiet, ka nedaudz arī padodas,” uzsver jauniete. Viņa pabeigusi pirmo kursu Liepājas Valsts tehnikumā, apgūstot reklāmas speciālista arodu. “Dzīvoju trīs minūšu attālumā no darba,” priekšrocības iezīmē Alise, taču piebilst, ka dažkārt grūti no rītiem piecelties. Pagājušajā gadā jauniešu nodarbinātības programmas ietvaros viņa strādājusi Kuldīgā, kafejnīcas “Stender’s pica” virtuvē.

“Pilskroga” īpašnieki uzsver, ka katru gadu restorāns cenšas iesaistīties jauniešu nodarbinātības programmā, taču sastopas ar problēmu – trūkst strādāt gribošu jauniešu. “Mēs labprāt būtu visos mēnešos ņēmuši jauniešus palīgā, taču trūkst jauniešu, kuri gribētu strādāt,” atzīst Jānis Grundmanis. Ēdolē, šķiet, esot radies iespaids, ka “Pilskrogā” darbs ir ļoti grūts, taču gan īpašnieki, gan jauniete kliedē bažas: “Rodas sajūta, ka jaunieši baidās pie mums strādāt. Viņiem šķiet, ka būs ļoti grūts, sarežģīts un atbildīgs darbs, taču tā nav,” uzsver A. Grundmane. “Es atnācu un pamēģinu. Sapratu, ka strādāt “Pilskrogā” ir foršāk nekā Kuldīgā – nav nekādas braukāšanas,” jauniešus nākamajā vasarā strādāt restorānā iedrošina Alise.

Saimnieciski darbi zemnieku saimniecībā “Jaunlieģi”

Ēdoles zemnieku saimniecībā “Jaunlieģi” īpašniekiem Guntaram un Rūtai Lindbergiem jūlijā par palīgiem pieņemti ēdolnieki Jēkabs Dīriņš un Juris Špehts. Abi šeit strādājuši arī pērn un atzīst, ka darbs patīk. Juris Liepājā mācās par celtnieku, un prasmes lieti noder darbam “Jaunlieģos”. Abi ar Jēkabu vecajai staļļa ēkai ielējuši betona grīdu, bet plānots uzlikt arī lietusūdens notekcaurules. Savukārt Jēkabs  pabeidzis devīto klasi un plāno Kuldīgas Tehnikumā apgūt autodiagnostiķa arodu. Abi puiši arī palīdz ar zāles pļaušanu teritorijā, granulu ražošanā šķipelē skaidas un dara visus nepieciešamos saimniecības darbus.“Darbi puišiem ir katru dienu,” atzīst G. Lindbergs. Jautājot, kur abi puiši tērēs nopelnīto, Juris sacīja, ka to tērēs skolas lietu iegādei, bet Jēkabs līdzekļus ieguldīs motorollera remontā.

Arī “Jaunlieģu” īpašnieki redz tendenci, ka jaunieši labāk izvēlas vasarā atpūsties, nevis piepelnīties. “Es nezinu, kāpēc jaunieši negrib strādāt. Varbūt pieraduši dzīvot uz visādiem pabalstiem? Tās četras stundas darba jau nav nekas briesmīgs,” neizpratnē ir G. Lindbergs. “Tikai vienu mēnesi vasarā varam paņemt jauniešus, jo nav bērnu. Bet nākamajā vasarā atkal piedāvāsim darbu,” uzsver R. Lindberga.

Palīdz viesu uzņemšanā

SIA “Provinces sēta” īpašniece Aija Pušīlova jauniešiem dod iespēju uzkopt četrus apartamentus. Tāpat jauniešiem jāiekārto konferenču zāle un jādara citi darbi. Paula Ilvija Pliska tikko pabeigusi septīto klasi Viduskurzemes pamatskolā – attīstības centrā, bet Rainita Feldmane – devīto klasi Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskolā. “Man likās ļoti interesanti, ka klāt bija pierakstīts “istabiņu uzkopšana”. Šķita, ka nav grūts darbs, un būs interesanti pastrādāt ar cilvēkiem. Uzkopjam viesu nama “Raxti” māju un “Romances” apartamentus Kalna ielā. Mums ar apartamentu viesiem nesanāk komunicēt, mēs tikai iztīrām istabiņas,” darba pienākumiem stāsta Rainita. “Man ļoti patīk tīrīt,” piebilst Paula. Abas ir vienisprātis, ka strādāt apartamentos ir patīkami. Taujājot, kur meitenes plāno izlietot iegūto naudiņu, abas iezīmē, ka lielākā daļa tiks ieguldīta skolai. “Bet daļu noteikti izmantošu arī kāda koncerta biļešu iegādei,” atzīst Rainita, kurai kopā ar vecākiem paredzēts ceļojums uz Stokholmu.

A. Pušīlova vēlas, lai meitenes iegūtu arī citas zināšanas, piemēram, kā pareizi uzklāt gultu. “Sistēma ir tāda – ja viens tīra vannasistabu, tad otrs to dara nākamajā dienā. Ja Paula tīra ar putekļu sūcēju, tad Rainita to dara rīt. Cenšamies, lai nav tā, ka jādara tikai fiziskais darbs, bet lai meitenes arī kaut ko apgūst. Meitenes man palīdzējušas arī dekorēt. Bija vienas kristības, kurās viss bija pārsvērts putniņu stilā, bet otrā pasākumā dekorējām austriešu stilā – ar zeltītiem motīviem,” stāsta A. Pušīlova.

Uzņēmēja atzīst, ka jauniešu nodarbinātības programmā ir tikai pozitīva pieredze, turklāt arī pašiem jauniešiem darbs patīkot. “Jūnijā pie mums strādāja viena meitene, jūlijā Rainita un Paula, bet augustā būs vēl divas meitenes. Meitenes ir ļoti iestrādājušās. Arī iepriekšējā meitene teica, ka labprāt paliktu vēl pastrādāt,” aktīvos jauniešus uzslavē A. Pušīlova. Laba pieredze ar vasaras darbiniekiem viņai bijusi arī pērn.

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav