“Mākslas un Tehnoloģiju centrs” sagādājis kuldīdzniekiem iepriecinošu, jaunu un skaistu dāvanu - grāmatu “Kuldīga.Raksti”

Kuldīga.Raksti

Piecu autoru Arta Gustovska, Agra Dzeņa, Dainas Tāfelbergas, Andra Grīnvalda un Antras Grīnbergas kopīgi radīto grāmatu var dēvēt arī par unikālu, līdz šim nepublicētu Kuldīgas kultūrvēstures kanonu, jo tā ir grāmata par nozīmīgākajiem notikumiem pilsētas un tās iedzīvotāju dzīvē ne vien simtgades laika periodā, bet cauri gadsimtiem, sākot no kuršu veckuldīgas un beidzot ar jaunāko laiku mūziķiem un laikmetīgākiem pasākumiem piemēram, festivālu “Tabūns”, u.c., par kuriem nav ziņas agrākās grāmatās par Kuldīgu. Vienlaikus jaunā grāmata ir par Kuldīgas simboliem, zīmēm un rakstiem ikdienā, uz ielas, sienās, Kuldīgas durvīs un vēsturē, kas ir maz pētīti un noslēpumaini. Caur šiem simboliem un rakstiem visa Kuldīgas vēsture ir viegli iedalāma deviņos galvenajos nosacītos laika periodos un to simbolos, kas ir bijuši konkrētā laika identitāte. Tāpēc grāmatas nosaukums ir vienkāršs un tanī pat laikā neparasti dziļš,- “Kuldīga.Raksti.”

Latvijas Valsts prezidente 1999-2007, Akad. Dr. Vaira Vīķe-Freiberga ir rakstījusi priekšvārdus grāmatai, kur teikts: “Greznajā grāmatā “Kuldīga. Raksti,” ko patlaban turat rokās, jūs atradīsiet attēlus, kas sniedz priekšstatu par to, kā Kuldīga senāk izskatījusies, kā arī saistošus stāstus par tiem, kuri kādreiz staigājuši tajās pašās vietās, kur šodien ved jūsu soļi. Tie ir saistoši stāsti, kas krājušies gadsimtu gaitā un pieder pie Kuldīgas, Kurzemes un visas Latvijas vēstures. Lai Kuldīga turpina zelt un plaukt un turpina skaisti par sevi stāstīt!”

Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa par jauno grāmatu raksta: ““Kuldīga. Raksti” ir kā aizraujoši dzīves mirkļi par pilsētu no pirmssākumiem līdz mūsdienām. Tā nav visa dzīve, jo visu nav iespējams izstāstīt, bet tie ir spilgti fragmenti, kas iedvesmo, dažkārt sasmīdina un rosina izzināt to, kas palicis aiz kadra.

Grāmata ir veidota ne tikai kā unikāls, dokumentāls un kultūrvēsturisks izdevums par savdabīgo Kuldīgas vēsturi, bet arī pati par sevi ir augstvērtīga un mākslinieciska vērtība. Grāmatas māksliniece Rūta Jumīte grāmatas dizainu veidojusi Helsinkos Somijā pētot un zīmējot īpašos Kuldīgas rakstus, kas atrasti Kuldīgas namos, durvīs un senos dokumentos. Šī ir grāmata mākslas “gardēžiem” un baudītājiem. Tās vāka dizains ir veidots kā skaista un smalka itāļu glezna, kurai nedrīkst pieskarties. Grāmatas vāki ir no auduma, veidoti reljefā smalkā sietspiedes tehnikā ar Kuldīgas dakstiņu un pilsētas karoga sarkaniem un melniem toņiem, saistīti arī ar hercoga Jēkaba karoga krāsām. Mākslas kritiķi salīdzina šo dizainu ar slaveno Stendāla romānu “sarkanais un melnais”. Tā ir iepriekšējām Kuldīgas grāmatām nebijusi dizaina pieeja,- drosmīga un revolucionāra, gluži kā pati grāmatas māksliniece, veidojot katrai nodaļai unikālas ilustrācijas, rakstus un krāsu salikumus, sapludinot tos ar laikmetu ikonām, piemēram, kuršu laikiem Kuldīgā radīta saules zīme, viduslaikiem,- stilizēts krustnešu krusts, bet padomju laikam, simboliski radīts neļķes motīvs, utt.

Dzeju katrai nodaļai īpaši šai grāmatai radījušas jaunās un talantīgās Rīgas dzejnieces Krista Anna Belševica, Elīna Vendija Rībena, Paula Lūcija Lejiņa un Kristiāna Šuksta, kuras meistarīgi savieno Kuldīgas simbolu un vārdu simbiozi, spēlējoties ar laikmetiem kā ar sengrieķu eposu varoņiem, radot sajūtas, kas visu laiku atgādina, ka šī grāmata ir gudrāka nekā tu, jo tā prasa laiku un iedziļināšanos. Ja Kuldīgas sauklis ir – pilsēta ar dvēseli, tad pavisam droši atbilstoši par šo grāmatu var teikt,- grāmata ar dvēseli.

Grāmata tapusi iesaistoties ļoti daudziem kuldīdzniekiem, žurnālistiem, vēsturniekiem, visdažādāko profesiju pārstāvjiem, tāpēc grāmatā izmantoti seni dokumenti, fakti, vēsturiskas liecības, gleznas, attēli un fotogrāfijas, no kurām liela daļa nekad agrāk nav bijušas publicētas nevienā citā izdevumā. Daudzi kuldīdznieki pirmoreiz uzzin par Kuldīgas pirmo motorlidmašīnu, kam 1936. gadā dots nosaukums “Ventas ērglis” jeb pirmoreiz redzamas, kā izskatījās senajā nošu rakstā īpaši hercoga Jēkaba kāzām rakstītais XVII gadsimta mūzikas skaņdarbs.

Grāmata ir vienlaikus arī labdarbības akcija. Iegādājoties šo grāmatu, pircējs ziedo patversmē “Mīļās ķepiņas” nonākušo suņu un kaķu aprūpei un ārstēšanai.

Kuldīga ar savu novadu veido daļu no Latvijas identitātes, savukārt Latvijas galvenā vērtība ir tās cilvēki. Aiz katra notikuma un fotogrāfijas slēpjas kāds noslēpums, un aiz tā vēl kāds.  Grāmata ir kā kodu sistēma uz Kuldīgas seno rakstu atklāšanas durvīm. Lai durvis atvērtu, jāizlasa vairāk un tikai tad var atvērt nākamās. Šī grāmata ir ceļš, kas aizved uz vietu, kuru mēs vēl nezinām, jo Kuldīga ir pilna ar pārsteigumiem, jo katra glezna un raksts ir arī informatīvais lauks un vēstījums, gluži kā Kuldīgas raksti.

Grāmata ir kā skaistās Kuldīgas mazo un lielo notikumu, cilvēku un rakstu inventarizācija, ko veicam caur pagātnes rekonstruēšanu, caur “garšīgām” detaļām, smaržām un sajūtām, emocionāliem pārdzīvojumiem, seniem rakstiem un simboliem, kas mūs skar, kopā izvēršoties kādā noslēpumainā stāstā kā Jēkaba Bīnes gleznotā Kuldīgas ainava. Tai grūti noteikt laika identitāti, jo tāda ir Kuldīga - noslēpumaina laikā, simbolos un rakstos.

Kuldīga. Raksti.

Grāmata iespiesta Jelgavas tipogrāfijā, to var iegādāties no biedrības “Mākslas un Tehnoloģiju centrs”, kā arī apgāda Zvaigzne ABC un J.Rozes grāmatnīcās Kuldīgā un Rīgā.

Artis Gustovskis
Grāmatas producents un autors
mob.talr. 29262583

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav