Izdota grāmata “Suit stāst”

suitu stāst

Gara spēks, uzņēmība, izturība, optimisms un humora izjūta – tas viss strāvo no jaunās grāmatas “Suit stāst”. Grāmatas vāku rotā Alsungas pagasta “Ķīšu” māju durvis. Tās simboliski atver vārtus ne tikai uz grāmatas saturu – trīs suitu garamantu glabātāju Ilgas Leimanes, Lidijas Jansones un Marijas Janvāres sarakstītiem vai pierakstītiem stāstiem, bet  ļauj pieskarties šīs kultūrtelpas cilvēku sadzīvei, priekiem, bēdām un valodai. “Tur tomēr ir arī ļoti daudz vēsturiskas informācijas. Noteikti tā ir mūsu izloksnes dokumentēšana, popularizēšana, līdz ar to tas nonāk no paaudzes paaudzē. Papildus vēl mēs esam veikuši šo stāstu audio ierakstu veidošanu pašu autoru izpildījumā,” stāsta biedrības “Etniskās kultūras centrs “Suiti”” valdes locekle Dace Martinova.

I. Leimane, kura ir vairāku etnogrāfisko ansambļu vadītāja, atzīst, ka šis dīkstāves laiks ļāvis vairāk pievērsties stāstu rakstīšanai. Pirmie stāsti parādījušies pirms kādiem 13 gadiem vietējā avīzē, lai godā turētu valodas izloksni. Šai grāmatā iekļauti 65 viņas stāsti. “Man vienmēr gribas visu skatīt no tās pozitīvās puses, jo jebkurā brīdī jebkura situācija ir vērtējama divējādi. Vai es redzu to melno krāsu, vai es redzu to gaišo, to, kur var paskatīties uz visādām nedienām no gaišās puses,” stāsta I.Leimane.

“Suitu izloksne ir vērtība pati par sevi. Tajā vairs gandrīz neviens nerunāja, tikai daži cilvēki, kuri šo valdou ir bērnībā dzirdējuši un tomēr spēj gan izlasīt pareizi, gan arī runāt pareizi. Nav slikti, ja ar to var iepazīties arī citi,” pauž L. Jansone.

No grāmatas autorēm ne reizi vien izskan – jau ir par vēlu, jo nav paspēts pierakstīt daudzu labu teicēju stāstus. Nu viņi jau aizgājuši mūžībā.

Grāmata “Suitu stāsti” iznākusi sērijā “Suitu novada mantojums”. Plānots, ka pērn aizsāktais pētījums par tekstīlijām gada nogalē vainagosies ar vēl vienu šīs sērijas grāmatu. Tā būs grāmata par suitu villdrānām jeb villainēm. Biedrības izdevumus var iegādāties veikalā “Lats” Alsungā un tūrisma informācijas centrā Kuldīgā, kā arī biedrībā, sazinoties ar D. Martinovu. Gada beigās suitu grāmatas nonāks arī visās Kuldīgas novada bibliotēkās.

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav