Ar koncertiem atgriežas VIA BALTICA festivāls

Laikā, kad tradicionāli tiek atzīmēta Baltijas ceļa gadadiena, 23. augustā Kuldīgā notiks festivāls „VIA BALTICA”, informēja Ilze Dimza, festivāla mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja.

Festivāla laikā vienkopus koncertēs izcili mūziķi, kuri sniegs augstas kvalitātes koncertus radoši veidotās programmās.

Kuldīgā festivāls notiks jau otro reizi. Ieeja visos koncertos ir bezmaksas.

12.00 Kuldīgas Mākslas namā izskanēs koncerts „Muzikāls ceļojums Gaujiene – Vīne”, kurā piedalīsies Liepājas stīgu kvartets – Līga Baltābola (vijole), Ginta Alžāne (vijole), Karlīna Īvāne (alts), Dina Puķīte (čells). Koncertprogramma piedāvā Jāzepa Vītola un L. Van Bēthovena stīgu kvartetus. J.Vītola Stīgu kvartets Sol mažorā op. 27 savulaik (1899) atklāja latviešu stīgu kvarteta vēsturi. Sanktpēterburgas kupča un mākslu patrona Mitrofana Beļajeva leģendārajās saviesīgajās „Piektdienās”, kur valdījis kvarteta kults, J.Vītols nereti pats ņēmis rokā altu un piedalījies muzicēšanā. Vītola Kvartetu drīz vien publicēja Beļajeva apgāds, un 20. gs. sākumā tas bieži tika atskaņots daudzviet Eiropā. Savukārt Bēthovena daiļradē šis žanrs sasniedzis augstākās, vēl šodien nepārspētās virsotnes. Bēthovena opuss īpaši interesants ir Latvijas kontekstā, jo tā tapšanas procesā notiek intensīva sarakste ar komponista bērnības draugu, Talsu mācītāju Karlu Amendu, kurā Bēthovens atklāj, ka iedvesmojies no Šekspīra, proti, „Romeo un Džuljetas” kapa ainas.

15.00 Kuldīgas Kultūras centrā – „Melnā stārķa lidojums”. Piedalās: Rīgas saksofonu kvartets, Ieva Parša (mecosoprāns), Valdis Muktupāvels (balss, kokles, dūdas, birbīne). Koncertprogramma ir tematiski saistīta ar starptautisku vides projektu „Melnais stārķis: dzīvības lidojums”, kura gaitā tiek novērotas astoņas Latvijas melno stārķu meitenes savā pirmajā ceļojumā uz ziemošanas vietām Āfrikā. Muzikālais materiāls veidots kā individualizēta mākslinieciska refleksija par melnajiem stārķiem, tiem pārlidojot dažādas zemes: Baltiju, Viduseiropu, Balkānus, Tuvos Austrumus, līdz beidzot nonākot Austrumāfrikā. Pirmatskaņojumus piedzīvos V.Muktupāvela, L.Celmas un U.Prauliņa darbi, dzirdēsim arī Etiopijas, Izraēlas, Moldovas un Balkānu valstu autoru skaņdarbus.

18.00 Kuldīgas Sv. Katrīnas baznīcā – „Impresijas”. Piedalās: Vokālā grupa „Putni”, vadītāja Antra Dreģe. Programmā: K.Pētersons, M.Gribinčika, M.Jansons, O.Harkavijs (Ukraina), K.Sāriaho (Somija). V.Pūce, J.Ābols, P.Plakidis, P.Vasks u.c. Koncertprogrammas vadmotīvs un iedvesmas avoti ir baltiešu un ziemeļvalstu augsti profesionālā koru dziedāšanas kultūra, izcilās, tieši ansambļa dziedāšanai veltītās kompozīcijas un tēma „Laiks” kā visu norišu un procesu mēraukla un lielākā vērtība. Kontrastējoši noskaņojumi, kas caur reāli mūzikā iekomponētiem „Pulksteņiem” tādos darbos kā somietes K.Sāriaho „Pulkstenis Tik-Tak”, V.Pūces „Laiks iet” un „Parasta diena” veidos trīs atšķirīgi ietonētu ainiņu ciklu. Lielākā daļa darbu, tai skaitā divi pasaules pirmatskaņojumi, komponēti vokālai grupai „Putni”. Koncerts „Impresijas” tiks atskaņots arī Bāzelē (Šveice), 2014. gada oktobrī, kā viens no mūsdienu mūzikas aģentūras „GareduNord”sezonas atklāšanas koncertiem.

Pirmais festivāls VIA BALTICA tapa kā jauna Baltijas valstu sadarbība kultūras kontekstā. Pateicoties kaimiņvalstu organizāciju lielai atsaucībai, šobrīd festivāls ir pāraudzis triju valstu robežu un kļuvis par iniciatīvu kultūras sadarbībai Baltijas jūras reģiona mērogā.

Atgādinām, ka 1989. gada 23. augustā vairāk nekā miljons Igaunijas, Latvijas un Lietuvas iedzīvotāji sadevās rokās, lai vienotos trīs valstu centienos pēc brīvības. Trīs tautu vienotības spēks lika pasaulei mūs sadzirdēt un palikt atmiņā kā unikāla, baltiešu dziesmotās revolūcijas liecība - Baltijas ceļš.

alt

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav