Barikāžu dalībniekiem – statusa apliecības un Pateicības raksti

barikazu apliecibas
Foto: Ričards Sotaks

10. februārī Kuldīgas Mākslas namā izbraukumā strādāja 1991. gada barikāžu muzeja darbinieki, dodot iespēju barikāžu dalībniekiem tuvāk mājām saņemt statusa apliecības. Kuldīgā bija ieradies barikāžu dalībnieku atbalsta fonda dibinātājs un valdes loceklis, barikāžu laika Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks. Viņš sacīja, ka diena Kuldīgā ļoti izdevusies lielās cilvēku intereses dēļ – iespēju saņemtbarikāžu dalībnieka statusa apliecību izmantoja 82 cilvēki. 

1991. gada barikāžu dalībnieka apliecība ir dokuments, kas apliecina barikāžu dalībnieka statusu. To var iegūt personas, kas ir reģistrējušās kā barikāžu dalībnieki un saņēmušas kādu no apbalvojuma veidiem – Piemiņas zīmi vai Pateicības rakstu. Ikdienā, lai saņemtu barikāžu dalībnieka statusa apliecību, jādodas uz barikāžu muzeju Rīgā, bet muzejs dodas arī izbraukumos uz dažādām vietām Latvijā – kā šoreiz Kuldīgā. Apliecības paredzētas uzrādīšanai valsts un pašvaldību iestādēs saskaņā ar likumu “Par 1991. gada barikāžu dalībnieku statusu”. Pašvaldības ir tiesīgas savos saistošajos noteikumos šo apliecību ieguvušajiem barikāžu dalībniekiem piešķirt sociālās garantijas, dažādas atlaides un atvieglojumus. Kuldīgas novadā atlaides vai atvieglojumi pagaidām nav noteikti, bet šo jautājumu izskatīs, strādājot pie nākamā gada budžeta.

Šai pašā dienā uz svinīgu brīdi bija aicināti 25 mūsu novada cilvēki, kuri vēl nebija saņēmuši barikāžu apbalvojumus – Pateicības rakstus. Pasākuma ievadā uzrunājot klātesošos, Kuldīgas novada Domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa sacīja, ka droši vien katram, kurš piedzīvojis barikādes, ir citādāks stāsts par tām. “Atceros, ka ar bērna ratiņiem gāju pa Liepājas ielu, un tur bija sabraukusi smagā tehnika. Mans tēvs gāja uz Raidstaciju, atbildēja par daļu no cilvēkiem, kas tur pulcējās, un regulāri nebija mājās,” savās atmiņās dalījās I. Bērziņa.  

R. Ražuks pirms Pateicības rakstu pasniegšanas neslēpa gandarījumu par to, ka ir izdevies ar likumu nostiprināt 1991. gada barikāžu dalībnieku statusu. Līdz ar Pateicības raksta un barikāžu dalībnieka statusa apliecības saņemšanu katra barikāžu dalībnieka ģimenē, dzimtā paliks apliecinājums, ka tuvinieks ir bijis Latvijas brīvības cīnītājs. R. Ražuks dalījās atmiņās par laiku, kad tika atjaunota valsts neatkarība,  apdraudējumiem un izaicinājumiem, ar ko mūsu tauta tai laikā saskārās. Viņš uzsvēra, ka barikādes bija viens no retajiem nevardarbīgas pretošanās gadījumiem pasaules vēsturē – ar barikāžu palīdzību izdevās gan novērst valdības gāšanu, gan izvairīties no asinsizliešanas. “Milzīgs paldies, ka jūs bijāt tur, kur Latvijai bija nepieciešams – īstajā laikā un īstajā vietā,” Pateicības rakstu saņēmējiem sacīja R. Ražuks.

Tie barikāžu dalībnieki, kuri vēl nav reģistrējušies un ieguvuši kādu no apbalvojumiem, var interesēties 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrībā, zvanot pa tālruni 67 213525.

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav