Leļļu Mākslas muzeja kofermājiņas ceļos uz Kuldīgu

kofermajina

No 5. decembra līdz 23. februārim Kuldīgas novada muzejā būs skatāma Leļļu Mākslas muzeja ceļojošā izstāde “Kofermājiņu ceļojums”. Tajā varēs aplūkot mākslinieces Ināras Liepas autordarbus un Liepu ģimenes veidotās kofermājiņas, kurās mājo senas lelles, rotaļlietas, sadzīves priekšmeti, spēles un citas lietas, kas atainotas dažādās sadzīves ainiņās.

Izstādē būs aplūkojamas 20 kofermājiņas – katra ar savu stāstu. Mājīgi izgaismotas un ar Liepu ģimenes mīlestību iekārtotas, tās attēlo nelielu daļu Latvijas bērnības mantojuma. Ināras un Ulda Liepu kolekcijā ir ne tikai unikāli pasaulslavenu leļļu fabriku ražojumi (Armands Marsels, BebeBru, Hammer & Rinhardt, Margaret Štaif u.c.), bet arī Latvijā izgatavotas koka rotaļlietas un lelles, kas jau sen ir pazīstamas ārpus valsts robežām.

2012. gada sākumā Leļļu Mākslas muzejs zaudēja telpas Vecrīgā un bija nonācis izvēles priekšā – pārtraukt muzeja darbību vai domāt jaunu tā pastāvēšanas veidu. Pakojot muzeja ekspozīciju kastēs un koferos, muzeja vadītājai I.Liepai dzima ideja par ceļojošā muzeja izveidi, kā rezultātā koferi kļuva par leļļu un rotaļlietu kofermājiņām.

I.Liepa aicina iepazīt daļu no Latvijas kultūras mantojuma, kā arī kaut uz mirkli atgriezties bērnības atmiņās: “Vai atceraties savā bērnībā lasītās pasakas? Vai atceraties lelles un rotaļlietas, kuras palīdzēja jums uzburt to noslēpumaino pasauli, kurā varēja izbaudīt gan prieku, gan patverties no skumjām? Cik gan daudz noslēpumu tika uzticēti mīļajai lellei vai lācim! Šie noslēpumi dažkārt tika glabāti daudzu gadsimtu garumā, bieži vien pārdzīvojot pašu rotaļlietas īpašnieku. Kofermājiņu ceļojums ir stāsts par vecāku, vecvecāku un mūsu pašu bērnību, kurā aicinām ieskatīties ikvienu no jums!”

Ceļojot pa Eiropu, izstāde saņēmusi ļoti daudz atzinības vārdu par tās saturu un neparasto ekspozīcijas dizainu, kas rada prieku izstādes veidotājos par kopīgi paveikto darbu. Kofermājiņas paguvuši apskatīt jau vairāk nekā 27 000 cilvēku. Izstāde bijusi skatāma ne tikai Latvijā, bet arī ārpus Latvijas robežām: Tallinā, Maskavā, Sanktpēterburgā, Vācijā un Nīderlandē. “Kofermājiņu ceļojums” tapis, pateicoties Rīgas Domes, nodibinājuma „Rīga–2014”, Latvijas Kultūras ministrijas, Valsts kultūrkapitāla fonda, Latvijas vēstniecības Krievijas federācijā, Latvijas vēstniecības Igaunijā, Latvijas vēstniecības Vācijā, Latvijas vēstniecības Nīderlandē, Veenkoloniaal muzeja, Ārlietu ministrijas, Latvijas Dzelzceļa, kā arī draugu un domubiedru atbalstam.

Izstādi organizē Kuldīgas novada muzejs sadarbībā ar nodibinājumu "Leļļu Mākslas muzejs", ceļojošās izstādes kuratore un ekspozīcijas dizaina autore – Ināra Liepa, izstāde tapusi sadarbībā ar Uldi Liepu.

Ieeja muzejā bez maksas.

AFIŠA