Aicina pieteikties STARPTAUTISKAJĀ ZINĀTNISKAJĀ KONFERENCĒ PAR KURZEMES UN ZEMGALES HERCOGISTES LAIKU

hercogs
Kuldīgas novada muzeja arhīvs

Kuldīgas novada muzejs aicina pētniekus pieteikties dalībai starptautiskajā zinātniskajā konferencē "Kurzemes un Zemgales hercogistes laiks – unikāls periods pasaules vēsturē", kas notiks Kuldīgā 2020. gada 2.–3. aprīlī. 

Konferencē zinātnieki tiek laipni lūgti prezentēt savus pētījumus un diskutēt par iepriekš nepētītiem Kurzemes un Zemgales hercogistes un 16.–18. gadsimta Kuldīgas vēstures un kultūras aspektiem Eiropas un pasaules kontekstā, kā arī paraudzīties uz iepriekš analizētiem jautājumiem citā rakursā. Pētnieki tiek aicināti sagatavot referātu (25 min) latviešu vai angļu valodā saskaņā ar konferences tematiskajiem virzieniem un tēmas aprakstu un piedalīties diskusijās. Pēc konferences referenti varēs iesniegt savus pētījumus publicēšanai zinātnisko rakstu krājumā, kurš tiks sagatavots latviešu un angļu valodā.

Konference notiks divas dienas Kurzemes šarmantākajā pilsētā – Kuldīgā. Pirmajā dienā tiks prezentēti referāti un notiks diskusijas, kuras varēs turpināt vakarā banketa laikā. Otrajā dienā turpināsies referātu prezentācijas un diskusijas, pēc kurām konferences organizatori piedāvā doties ekskursijā pa pilsētas vēsturisko centru, uz Kuldīgas novada muzeju vai Kuldīgas Restaurācijas centru.

Pieteikumus dalībai konferencē (pieteikuma forma: Konference Kuldīgā 2020) un referāta tēzes lūdzam atsūtīt līdz 2019. gada 31. oktobrim uz e-pasta adresi Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Pieteikumi tiks izskatīti līdz 2019. gada 15. novembrim. Atbilde par dalību konferencē tiks sniegta līdz 2019. gada 20. novembrim.

Transportu (lidmašīnas biļetes, transportu no Rīgas uz Kuldīgu un atpakaļ), kā arī naktsmītni un ēdināšanu konferences laikā referentiem nodrošinās organizatori, savukārt par individuālu ierašanās laiku un ceļa izdevumu kompensāciju jāvienojas iepriekš, sazinoties ar konferences organizatoriem.

Konferences tematiskie virzieni:

  • Kurzemes un Zemgales hercogiste 16.–18. gadsimta Eiropā;
  • Kuldīga ­– nozīmīgs Kurzemes un Zemgales hercogistes centrs;
  • Kurzemes un Zemgales hercogistes laika mantojums Kuldīgā un tās apkārtnē.                                                

Tēmas apraksts:

Unikāla situācija, kas bija izveidojusies Baltijas jūras reģionā 16. gadsimtā, sekmēja jauna starptautisko attiecību dalībnieka – Kurzemes un Zemgales hercogistes – izveidošanos. Šī nelielā valsts (valstisks veidojums) no 1561. gada līdz 1795. gadam aizņēma teritoriju no Baltijas jūras piekrastes līdz Daugavai un robežojās ar Lietuvas Lielkņazisti, Poļu Livoniju, Zviedrijas Karalisti un vēlāk – Krievijas Impēriju. Pateicoties pārdomātai pārvaldei, diplomātijai un tirdzniecībai hercogiste ne vien spēja pastāvēt un vairāk nekā 200 gadu saglabāt savu patstāvību, atrodoties starp savstarpēji naidīgām lielvalstīm, bet arī atstāja savu mantojumu plašākā ģeopolitiskā apgabalā.

Viens no nozīmīgākajiem hercogistes administratīvajiem centriem bija Kuldīga (Goldingen), kura gadsimtiem ilgi atradās tirdzniecības ceļu krustcelēs. Kuldīga ir unikāla liecība par Kurzemes un Zemgales hercogisti un šī laikmeta uzplaukumu, starptautiskajām tirdzniecības attiecībām un kultūras apmaiņu, jo tā bija ne vien hercogistes pirmā galvaspilsēta un hercoga Jēkaba dzimtā pilsēta, bet ir arī vislabāk saglabātā pilsētvides liecība par šo vēstures posmu.

Starptautiskajā zinātniskajā konferencē Kuldīgā pētnieki tiek aicināti prezentēt referātus par iepriekš nepētītiem Kurzemes un Zemgales hercogistes un Kuldīgas vēstures aspektiem, kā arī paraudzīties citā aspektā uz līdz šim aplūkotām tēmām.

Pirmā konferences daļa tiks veltīta Kurzemes un Zemgales hercogistes vietai 16.–18. gadsimta Eiropā un hercogistes vēsturei kā savdabīgai Eiropas starpvalstu attiecību projekcijai. Kādi iekšējie un ārējie faktori noteica Kurzemes un Zemgales hercogistes izveidošanos, attīstību un norietu? Kā īpatnējā ģeopolitiskā situācija Baltijas jūras reģionā atspoguļojas hercogistes vēsturē? Kāda bija Kurzemes un Zemgales hercogistes starptautiskā loma, klātbūtne un iesaiste laikmeta svarīgākajās ģeopolitiskajās norisēs? Kāda nozīme hercogistes attīstībā ir ražošanas uzplaukumam un iesaistei starptautiskajā tirdzniecībā? Kā Kurzemes un Zemgales hercogiste ietekmēja turpmāku reģiona attīstību?

Otrajā konferences daļā paredzēts analizēt Kuldīgas lomu Kurzemes un Zemgales hercogistē no 16. līdz 18. gadsimtam. Cik daudz mēs zinām par 16., 17. un 18. gadsimta Kuldīgu? Kādas iespējas un problēmas avotpētniecībā iezīmējas, pētot Kuldīgas 16.–18. gadsimta vēsturi Latvijas un ārvalstu arhīvos un bibliotēkās? Kas ir kopīgs un kas atšķirīgs Kuldīgai no citām hercogistes pilsētām? Vai to tiešām var uzskatīt par hercogistes pirmo galvaspilsētu? Kāda nozīme bija Kuldīgai hercogistes tirdzniecībā un ekonomiskajā attīstībā? Kā tika organizēta saimnieciskā darbība Kuldīgā?

Savukārt konferences noslēdzošā daļa ir veltīta pētījumiem par Kurzemes un Zemgales hercogistes laika intelektuālo mantojumu, kas tverams Kuldīgas pilsētvidē, nozīmīgās tā laika personībās, notikumos vai notikumu un personību savstarpējā mijiedarbībā Kuldīgā un tās apkārtnē. Kādi pētījumi ir veikti par hercogistes materiālo un nemateriālo kultūras mantojumu Kuldīgā? Kādas liecības par hercogisti slēpj Kuldīgas kultūrslānis? Kas Kuldīgas arhitektūrā liecina par starptautisko tirdzniecību un kultūras apmaiņu 16.–18. gadsimtā? Kas ir mainījies un kas palicis nemainīgs Kuldīgā un tās apkārtnē kopš hercogistes laika? Kādas nemateriālās kultūras vērtības ir pārmantotas no paaudzes paaudzē šajā reģionā pēdējo gadsimtu laikā?

Pētnieki tiek aicināti paust savu viedokli par šiem un daudziem citiem Kurzemes un Zemgales hercogistes un Kuldīgas vēstures jautājumiem, kā arī piedalīties diskusijā konferences laikā Kurzemes valdzinošākajā pilsētā – Kuldīgā.

  • Referāta ilgums: 25 min
  • Darba valodas: latviešu, angļu
  • Pieteikuma iesūtīšanas termiņš: 2019. gada 31. oktobris (pieteikuma forma: Konference Kuldīgā 2020)
  • E-pasta adrese pieteikumiem: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Kontaktinformācija pieteikumiem un jautājumiem:
INNA ROZENTĀLE - Kuldīgas novada muzeja Krājuma un pētniecības nodaļas vadītāja 
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.,
mob. +371 27020564.

Pieteikuma forma dalībai konferencē: Konference Kuldīgā 2020

Ielūgums A4 formātā:  Konference Kuldīgā 2020 ielūgums A4

Ielūgums A3 formātā:  Konference Kuldīgā 2020 ielūgums A3

        

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav