Kuldīgā atzīmēs 1991. gada barikāžu 25. gadskārtu

Publicitātes foto

Trešdien, 20. janvārī, Kuldīgā ar vairākiem pasākumiem atzīmēs 1991. gada barikāžu 25. gadskārtu. Kuldīgai barikāžu notikumos bija īpaša loma.

1991. gada janvāra barikādes iezīmēja lūzuma punktu Latvijas vēsturē, kļūstot par Latvijas valstiskuma un neatkarības nosargāšanas kulmināciju. No 13. līdz 27. janvārim Latvijas iedzīvotāji cēla barikādes un apsargāja valsts nozīmes objektus Rīgā un citās Latvijas pilsētās.

Barikādes Kuldīgā cēla ap raidstaciju un pastu. Aizstāvji šos objektus apjoza ar lieljaudas tehniku un betona bluķiem. Latvijas radio Kurzemes korespondente Silva Bendrāte bija atbildīga par to, lai tad, ja Latvijas radio balss Rīgā apklustu, Kuldīgā veidotu neatkarīgu raidstaciju, kuras raidījumi būtu dzirdami arī Zviedrijā. No Kuldīgas gatavojās raidīt četrās valodās iepriekš sagatavotu ierakstu, pēc tam, kad ēterā būtu izskanējusi norunātā parole: ”Tiem, kas atvaļinājumā.”

Barikāžu laika atcerei par godu 20. janvārī plkst. 15:00 Kuldīgas Tūrisma un tehnoloģiju tehnikumā, Liepājas ielā 31, izskanēs biedrības “Sapņu tilti” rīkotais koncerts “Tautas uzvara”. Koncertā muzicēs vīru vokālais ansamblis “Ceklis” no Saldus, kapela “Strops” un E.Vīgnera Kuldīgas mūzikas skolas audzēkņi. Pasākumu vadīs un dzeju lasīs Maira Brūdere, ar savas dzejas lasījumiem uzstāsies dzejnieks Egils Dambis. Barikāžu laika notikumu atmiņās dalīsies Ints Folkmanis, pasākuma dalībniekus uzrunās arī Saeimas deputāti Janīna Kursīte – Pakule un Gaidis Bērziņš. Noslēgumā pasākuma dalībniekiem būs iespējams noskatīties Jura Grasmaņa veidoto filmu “Vai Latvija bija okupēta?”

Plkst. 17:00 Pilsētas dārzā ikviens aicināts atcerēties 25 gadus senos notikumus Kuldīgas novada Bērnu un jauniešu centra rīkotajā pasākumā “Barikāžu atmiņu ugunskurs”. Atmiņās par barikāžu laiku dalīsies Kuldīgas novada Domes priekšsēdētājas vietnieks Aleksandrs Lange. Viņš barikāžu laikā bija Kuldīgas rajona izpildkomitejas priekšsēdētājs un Latvijas Republikas Augstākās Padomes deputāts. Klātesošos uzrunās arī mācītājs Mārtiņš Burke-Burkevics, pulkvežleitnants Andris Rieksts un Kuldīgas jauniešu domes prezidente Madara Mačiņa, kura pastāstīs, kā mūsdienu jaunieši redz tā laika barikādes. Dziedās Alsungas Suitu vīru ansamblis. Sildīs zupa, tēja un ugunskurs.

Dienas izskaņā plkst. 18:30 Sv. Katrīnas baznīcā izskanēs kamerkora “Rāte” koncertuzvedums “Barikādēm – 25”. Programmā – latviešu komponistu – Baumaņu Kārļa, Imanta Kalniņa, Jāņa Lūsēna, Zigmara Liepiņa, Ērika Ešenvalda, Valda Zilvera, Jāņa Norviļa, Atvara Sirmā, Lolitas Ritmanes – skaņdarbi. Pasākumu vadīs Dace Priede.

Laidu pagasta bibliotēkā un Kuldīgas Galvenajā bibliotēkā ir apskatāmas izstādes saistībā ar 1991. gada barikādēm. Kuldīgas Galvenā bibliotēka arī aicina iesūtīt vai personīgi uz bibliotēku atnest savas fotogrāfijās iemūžinātās atmiņas par šo laiku, lai taptu vienota digitālā kolekcija.

Publikācijas par barikāžu laika notikumiem Kuldīgā: tautasfronte.kuldiga.lv/1991/68/barikazu-laiks-kuldiga#page

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav