Iestājoties rudenim raksturīgiem laika apstākļiem, grants ceļu uzturēšana ir ierobežota

GRANTS CEĻŠ
Foto: Lāsma Reimane

Pašvaldība vairākkārt saņēmusi iedzīvotāju sūdzības par neizbraucamiem, sliktiem grants seguma ceļiem. Latvijā arvien biežāk ir vērojami mainīgi laika apstākļi, kas būtiski ietekmē grants seguma ceļu izmantošanu un uzturēšanu, īpaši rudens un pavasara sezonās. Transporta infrastruktūras inženieris Andris Megnis skaidro, kā veidojas sliktais grants segums un kad to drīkst greiderēt.

Rudens un pavasaris ir tie gadalaiki, kad pastiprināti saņemam iedzīvotāju jautājumus par grants segumu ceļu stāvokli gan uz Kuldīgas novada pašvaldības ceļiem, gan uz VAS “Latvijas Valsts ceļi” ceļiem.

Iestājoties patstāvīgi mitriem laika apstākļiem, ilgstošiem nokrišņiem, veidojas situācija, kad nav iespējams veikt seguma uzturēšanai nepieciešamos darbus. Gaisa temperatūra ir samazinājusies, grants segums nežūst, bet grants seguma stāvoklis uzlabojas tikai tad, kad tie apžūst un var uzbraukt tehnika, kas veic uzturēšanas darbus – profilē, planē utt. Tāpēc ceļiem ir novērojama situācija, ka klajumos un mežos grants ceļu stāvoklis ir atšķirīgs, lai gan ceļš viens un ceļa konstrukcija viena. Ja darbus veiktu pirms apžūšanas, grants segums kļūtu vēl sliktāks – papildus bedrēm veidotos dubļi un ceļa nestspēja tikai pasliktinātos.

Īpaši grants ceļu brauktuves stāvokli ietekmē pavasara šķīdonis – atkusnis, kad strauji kūst sniegs, atlaižas zeme. Rudens lietavu rezultātā liekais ūdens sakrājas ceļa konstrukcijā un ziemā sasalst, ledus kristāliem uzirdinot ceļa segu. Pavasarī sasalušas ūdens masas strauji atkūst, un ceļam kritiski samazinās nestspēja. Šķīdonis, sākot atkust dziļākajiem slāņiem, pāriet rūgumos, kas pakļaujas transportlīdzekļu ietekmei, veidojas riepu rises un iesēdumi. Lai šķīdoņa laikā saglabātu ceļa brauktuvi caurbraucamu uz grants seguma ceļiem, tiek ieviesti autotransporta masas ierobežojumi. Būtiski ir laikus konstatēt veidojošos rūgumus, lai veiktu masas ierobežojošo ceļa zīmju uzstādīšanu. Aicinām arī iedzīvotājus sniegt informāciju, ja konstatējat uz Kuldīgas novada pašvaldības ceļiem šādus rūgumus, informējot attiecīgā pagasta pārvaldi, kas izvērtētu ceļa stāvokli un varētu laikus organizēt masu ierobežojošo ceļa zīmju uzstādīšanu, tā novēršot situāciju, kad ceļš kļūst grūti izbraucams.

 

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav