Godinot kuršu ķoniņu tradīcijas, notiks pasākums “Ūsiņi Ķoniņciemā. Zirgu diena”

Foto: Dzintars Leja

6. maijā Ķoniņciema “Vidusmauļās” un “Kalna Ķīkāļos” jau otro gadu norisinās pasākums “Ūsiņi Ķoniņciemā. Zirgu diena”, kura laikā būs stāstu stāstīšana un tautasdziesmu dziedāšana, pieguļas laika tradīcijas.

Reģistrēšanās pasākumā no plkst. 16.30. Pasākumu atklās 17.00 ar Latvijas karoga uzvilkšanu, uzrunu par kuršu ķoniņu, Ķoniņciema un Ūsiņu vēsturisko nozīmību.

17.30–20.00 – ceļojums ar zirgiem “Mājas – pasaule – mājas” pieredzējušu folkloras zinātāju un tradicionālo mūzikas instrumentu spēlētāju (dūdu, kokļu, stabuļu u.c.) Ievas Tālbergas un Pētera Štefana vadībā. Kopā ar sanākušajiem cilvēkiem tiks dziedātas tautasdziesmas un iets rotaļās, stāstītas pasakas un stāsti par zirgiem, Ūsiņu un kuršu ķoniņu tradīcijām. Apmeklētājiem būs iespēja iepazīt latviešu folklorā bagātīgi pārstāvēto zirga tēmu un aktīvi līdzdarboties, pastāstot arī savus atmiņu stāstus par piedzīvoto saistībā ar zirgiem, pieguļas laiku un kuršu ķoniņiem.

17.00–21.00 notiks izjādes ar zirgiem pa Ķoniņciemu. Jātnieku sporta kluba “Montepals” dalībnieku vadībā apmeklētāji varēs nodibināt ciešāku saikni ar zirgiem, jājot, izjūtot pieguļas laika gaisotni zirgu klātbūtnē.

17.30–20.30 – loku šaušana “Bandavas strēlnieku” vadībā. Šī aktivitāte piesaistīs jaunākās paaudzes apmeklētājus un vīrus, jo ir būtiski, lai kuršu ķoniņu vēsturi un tradīcijas pārmanto nākamās paaudzes.

17.00–20.00 notiks amatu un senu prasmju darbnīcas.Stāstniece Liesma Lagzdiņa mācīs pazīt un nosaukt zirgu krāsas, dos iespēju apmeklētājiem pašiem ar savām rokām iegūt miltus ar dzirnakmens dzirnavām, gludināt veļu ar lielo veļas rulli. Ūsiņu laikā tika darinātas stabules, arī šo prasmi varēs apgūt. Dažādu amatu zinātāji šajā pasākumā dos iespēju apgūt apmeklētājiem jaunas, no senatnes pazīstamas, taču mūsdienās maz pielietotas prasmes. Kuršu ķoniņi bija pašpietiekami, jo prata radīt gandrīz visu sev vajadzīgo. Amatu darbnīcas veicinās apmeklētājiem sapratni par šo kuršu ķoniņu spēju būt pašpietiekamiem, līdz ar to mazāk atkarīgiem no ārējiem apstākļiem.

20.00 – 21.00 – aktrises un etnomuzikoloģijas studentes Zanes Jančevskas vadībā tautasdziesmas, teikas un mīti. Uzstāšanās kopā ar jaunajiem etnomuzikologiem. Aktrise Z. Jančevska 2014. gadā tika apbalvota par ieguldījumu nacionālo vērtību glabāšanā.

21.00 Pieguļnieku ugunskurs. Turpināsies stāstu stāstīšana un tautasdziesmu dziedāšana, izjūtot to kopību, ko senatnē piedzīvoja kuršu ķoniņi, kad viņi laida zirgus pieguļā. Netālu atrodas Ķoniņciema svētbirzs un arī pati Ķoniņciema zeme rada īpašas sajūtas, jo kuršu ķoniņi šeit dzīvojuši vismaz 1000 gadus un dzīvo joprojām.

17.00 – 22.00 varēs aplūkot arī izstādi par kuršu brīvciemiem.Zirglietu, citu senu lietu un fotogrāfiju apskate stallī. Izstāde par zirgaudzētavu, kas kādreiz atradās Turlavas pagasta Ķikuros. Latvisku ēdienu baudīšana.

Dalība pasākumā – bez maksas. Līdzi ņemt siltas drēbes.

Pasākumu rīko biedrība “Dižavots”. Sadarbības partneri Kuldīgas novada pašvaldība, Turlavas pagasta pārvalde, Ķikuru bibliotēka, Kurzemes Kultūras programma.

 

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav