Stāstniece Līga Reitere viesojās Kuldīgas 2. vidusskolā

skolas soma
Foto: Agnese Pastuhova

18. februārī Kuldīgas 2. vidusskolā viesojās stāstniece Līga Reitere. Viņa  6.a un 6.b klases  skolēnus iepazīstināja ar mūzikas instrumentu varganu. Šo mūzikas instrumentu var spēlēt viens pats, gan kopā ar citiem. Vargans sastopams daudzām ziemeļu tautām – Somijas, Zviedrijas, Krievijas, Kanādas un ASV teritorijā, kā arī Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. 

L. Reitere uzsvēra, ka mūzikā ir jābūt daudzveidībai, garlaicība ir neinteresanta, tāpēc tika rādīti un demonstrēti dažādu tautu mūzikas instrumenti – kalimba no kokosrieksta čaulas, zemē savākti augļi no Jordānijas, Kipras ķirbis, skaņu maciņš no Filipīnas, no ceļojumiem atvesti vietējo tautu mūzikas instrumenti no Meksikas, Kubas, Madagaskaras, Austrālijas un daudzām citām vietām.

Pasākuma otrajā daļa katram bija jāizvēlas savs instruments un jāmuzicē. Kopīgi tika dziedāta un spēlēta latviešu tautas dziesma:

Lai guļ miegu, kas guļ miegu
Ceļa māte negulēj.
Tur tek dienu, Tur tek nakti,
Dzelžiem kalti ritentiņi.
Dzelžiem kalti ritentiņi
Pakavoti kumeliņ.

Vidusskolas 11. klasei Līga Reitere stāstīja par valodas kultūru, svešvārdiem, kas ienākuši latviešu valodā, ko lieto ikdienā nevajadzīgi. Diskusiju izraisīja ikdienā bieži lietotais vārds “čau”, ko latviešu valodā runājošie lieto jau nedaudz vairāk kā 50 gadus. Tās valodas, kurām  ir dialekti, ir bagātas valodas. Atmiņā paliekošs ir augšzemnieku dialekta nosaukums – to runā tie, kas atrodas augšā, kalnos, atšķirībā no līdzenumā esošajiem zemgaļiem. Valodu bagātina apvidvārdi, kas citos novados netiek lietoti. L. Reitere skaidroja atšķirību starp apvidvārdiem un aizgūtiem vārdiem. Skolēniem bija jāskaita, cik ir apvidvārdu ir stāstnieces stāstījumā par cilvēka ķermeņa daļām.

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav