Novada skolēni – aktīvi programmas “Latvijas skolas soma” dalībnieki

skola
Foto: Una Birzniece

Kuldīgas novada 11 vispārizglītojošās skolas, kurās mācās vairāk nekā 2500 skolēnu, aktīvi piedalās programmas “Latvijas skolas soma” īstenošanā. No šī gada 6. septembra, kad svinīgi tika atklāta programma “Latvijas skola soma”, līdz mūsu valsts simtgades svētkiem 2018. gada 18.  novembrī mūsu novada skolēni jau piedalījušies 31 programmas aktivitātē, kopā aktivitātēs iesaistoties 1461 skolēnam. Vispopulārākais apmeklējuma mērķis šajā laika posmā bijis Kuldīgas “Dzīvais muzejs”, kuru programmas ietvaros apmeklējuši gandrīz 200 skolēni.

Programma “Latvijas skolas soma” ir lielākā Latvijas simtgades dāvana, kas sniegta bērniem un jauniešiem mūsu valstī. Šīs programmas ietvaros ikvienam skolēnam nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt mūsu kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus. Programma apvieno resursus, lai stiprinātu jaunās paaudzes nacionālo identitāti, pilsoniskuma, valstiskās piederības apziņu un nacionālo identitāti, attīstītu kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, paaugstinātu izglītības kvalitāti, kā arī mazinātu sociālo nevienlīdzību.

Īstenotajās aktivitātēs pasākumu saturs bijis vērsts uz Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecību izzināšanu un Latvijas kultūras vērtību un laikmetīgo izpausmju pieredzēšanu. Skolēni apmeklējuši gan koncertus, kino seansus, radošās darbnīcas, muzejpedagoģijas nodarbības un lekcijas.

Par ieguvumiem no programmas “Latvijas skolas soma” stāsta paši jaunieši.

Sandijs (V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskola): “No filmas secinu, kā mainījusies sabiedrība nepilnu simts gadu laikā. Cilvēkiem pazudusi mērķtiecība un degsme pēc panākumiem, cilvēkiem vajadzētu nolikt dzīvē mērķi un tiekties uz to visu dzīvi, bet tā vietā lielākā daļa izvēlas atmest cerību pie pirmajām grūtībām. Es filmu ieteiktu noskatīties visiem vidusskolas vecuma jauniešiem, jo filma ir iedvesmojoša. Ja nezini, ko vēlies sagaidīt no dzīves, tad noteikti tuvākajā laikā izlasi Anšlava Eglīša sarakstīto romānu “Homo novus”.”

Kristiana (Kuldīgas Centra vidusskola): “Man bija ļoti interesanti skatīties šo filmu, nebiju gaidījusi, ka tā būs tik interesanta. Laiks paskrēja nemanot, filmā visas detaļas likās kārtīgi nostrādātas. Sižets aizraujošs. Tiešām esmu patīkami pārsteigta par šādu latviešu filmu! Cik sapratu, tā ir veidota pēc A.Eglīša grāmatas motīviem. Būtu interesanti izlasīt, jo bieži vien man labāk patīk grāmatas nekā filmas. Paldies par šādu iespēju. Arī turpmāk būtu priecīga par kino apmeklējumiem. Taču vēl interesantāk būtu, ja varētu apmeklēt “dzīvu” kino jeb teātri!”

Elīna (V. Plūdoņa Kuldīgas vidusskola): “Mēs devāmies uz “Dzīvo muzeju” Kuldīgā un iepazināmies ar senās Kuldīgas stāstiem. Tur redzētais un dzirdētais mūs ieinteresēja dziļāk aplūkot tematus vēsturē par dzīvi viduslaikos un bioloģijā par higiēnu, slimībām un to ārstēšanu viduslaikos. Iesaku arī citām klasēm reiz aplūkot šo muzeju. Tas bija tā vērts: 21. gadsmita cilvēkam atgriezties viduslaikos! Pašlaik mūsu klasei top filmiņa par šo pasākumu.”

Ralfs (Kuldīgas Centra vidusskola): “Man šķiet interesanta jebkura iespēja redzēt un piedzīvot kaut ko jaunu. Esmu dzirdējis par projektu “Latvijas skolas soma”. Tas ļauj apmeklēt koncertus, teātrus, braukt ekskursijās. Sakarā ar Latvijas valsts simtgadi daudz pasākumu veltīts šai jubilejai, valsts un tās novadu vēsturei. Pavisam nesen skatījos vienu no simtgades filmām  “Tēvs Nakts”, bet kopā ar klasi apmeklēju “Dzīvo muzeju” Kuldīgā.  Abos pasākumos iepazinu  vairāk vēsturi. Tā ir interesanta, piemēram, par Kuldīgu hercoga Jēkaba laikā, bet ar baisām un šausminošām epizodēm un likteņiem dažādos vēstures laikos.”

Daniela (Kuldīgas 2. vidusskola) piedalījās Ziemassvētku kauju piemiņas vietā Tīreļpurvā: “Muzejā pastāstīja, kā notika kaujas, un arī makets palīdzēja izprast kauju norisi. Tas noderēja, rakstot ieskaiti par Ziemassvētku kaujām.”

Ance (Vilgāles pamatskola) apmeklēja koncertu ”Birzīs un norās” koncertzālē “Lielais Dzintars”: “Koncerta laikā es atcerējos daudzas dziesmas un arī iemācījos jaunas. Man ļoti patika, kā viena no “Tautumeitām” spēlēja kokli.”

Dace (Laidu pamatskola) apmeklēja J. Rozentāla un O. Kalpaka muzejus: “Man ļoti patika ekskursija. Patika uzzināt jaunu informāciju par kaimiņos dzīvojošiem cilvēkiem. Patika pabūt Saldus baznīcā. Spēlēt ērģeles un redzēt, kāds izskatās baznīcas zvans.”

Estere (Z. A. Meierovica Kabiles pamatskola) Kuldīgas novada muzejā apmeklēja izstādi “Latvija, armija, Tu”: “Man ļoti patika muzejā zvanīt pa seno laiku telefonu un pārģērbties karavīru tērpos”.

Marika (Pelču speciālā internātpamatskola – attīstības centrs) apmeklēja maizes ceptuvi “Lāči”: “Man patika, ka varēja paši uztaisīt savus cepumus un kliņģeri. Es uzzināju, ka piparkūkām ir glazūras. Labi bija sadarboties visiem kopā kliņģera gatavošanā. Ceptuves apkārtne bija ļoti skaista un sakopta. Patika, ka katram bija jāvelk speciālais tērps un cepurītes kā īstiem maizes cepējiem un ka varēja iejusties cepēju lomā – bijām eksperti.”

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav