Kuldīgā atklāj atjaunotās Adatu fabrikas telpas

ATKLĀJ ADATU FABRIKAS TELPAS
Foto: Ieva Benefelde

6. septembrī Kuldīgā atklāja jaunu kultūras un izglītības centru Latvijā – Kuldīgas Adatu fabriku, kas kļuvusi par mājvietu starptautiskās maģistra programmas “Pakalpojumu dizaina stratēģijas un inovācijas” studentiem no visas pasaules, LIAA Kuldīgas biznesa inkubatoram un Kuldīgas Digitālo inovāciju centram. Telpās arī varēs notikt izstādes.

Iecere par Adatu fabrikas izveidi radās 2015. gadā, kad Latvijas Mākslas akadēmija un Kuldīgas novada pašvaldība vienojās Kuldīgā izveidot jaunu studiju programmu. Latvijas Mākslas akadēmija uzsāka meklējumus jaunās studiju programmas saturam, lai tiktu radīts unikāls izglītības piedāvājums Latvijā un Baltijas valstīs. Savukārt Kuldīgas novada pašvaldība sāka Adatu fabrikas projekta īstenošanu ar mērķi topošajai studiju programmai iekārtot mājvietu Kuldīgā, Kalpaka ielā 2 un 4, kur agrāk atradusies Adatu fabrika, bet vēlāk – viens no vecās Kuldīgas slimnīcas korpusiem. Pēc slimnīcas pārcelšanās uz jauno ēku agrākās slimnīcas ēkas iegādājās uzņēmējs, taču viņš savas ieceres neīstenoja, tāpēc ēku tehniskais stāvoklis arvien pasliktinājās. 2016. gadā Kuldīgas novada pašvaldība nolūkā sakārtot Kalpaka ielas kvartālu un izglābt ēkas no iznīcības izsolē no bankas “Citadele” iegādājās ēkas Kalpaka ielā 1, 2 un 4. Ēku bojāeja nodarītu neatgriezenisku zaudējumu Kuldīgas un valsts kultūras mantojumam. Ēku Kalpaka ielā 1 pašvaldība nodeva valstij, un tur top Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma kompetences centrs.

Ieva Benefelde Adatu Fabrika 86

Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa atklāšanas uzrunā uzsvēra, ka projekta īstenošanā liels nopelns ir bijušajai kultūras ministrei, tagad Eiropas Parlamenta deputātei Dacei Melbārdei, jo kopā izdevās piesaistīt Eiropas fondu līdzekļus, lai varētu šo projektu īstenot. “Pirmajā mirklī, kad bija ideja, ka šeit varētu būt Latvijas Mākslas akadēmijas filiāle, likās, ka tas nav iespējams. Bet, kā mēs redzam, ir. Kad jau sakām runāt par konkrētākām aprisēm, man jāsaka liels paldies arhitektei Zaigai Gailei, jo es apbrīnoju viņas arhitekta domas lidojumu un spēju mūs visus aizraut. Šī mums bija lieliska pieredze kā pašvaldībai. Pats svarīgākais – lai šī ēka dzīvo savu dzīvi, lai tā ir piepildīta ar studentiem un saturu,” sacīja I. Bērziņa. 

Ieva Benefelde Adatu Fabrika 104

Ēkas būvprojektu izstrādāja arhitekte Zaiga Gaile, SIA “ZAIGAS GAILES BIROJS”, viņa arī nodrošināja autoruzraudzību būvniecības laikā. Līgumu par būvdarbu veikšanu noslēdza 2019. gada vasarā. Atbilstoši publiskā iepirkuma rezultātiem ēku atjaunošanu, pārbūvi un fasāžu restaurāciju Kalpaka ielā 2 un 4, Kuldīgā, un teritorijas labiekārtošanu Liepājas ielā 39, Kuldīgā veica Pilnsabiedrība “PS Ostas celtnieks-Torensberg”. Būvdarbi izmaksāja 3,3 miljonus eiro (bez PVN). Savukārt būvuzraudzības pakalpojumus sniedza SIA “Būves un būvsistēmas”, tas izmaksāja EUR 16 tūkstošus eiro (bez PVN).

Ieva Benefelde Adatu Fabrika 40

Savukārt Latvijas Mākslas akadēmija ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu izstrādājusi un 2021. gadā licencējusi pirmo pakalpojumu dizaina studiju programmu Baltijas valstīs “Pakalpojumu dizaina stratēģijas un inovācijas”. Programma ir starptautiska un tiek īstenota četru augstākās izglītības institūciju – Latvijas Mākslas akadēmijas, Lapzemes Universitātes, Rīgas ekonomikas augstskolas un Igaunijas Mākslas akadēmijas – sadarbībā. Studijas norisinās angļu valodā.

Pirmie seši pakalpojumu dizaina maģistra programmas studenti no Latvijas, Taivānas un Somijas mācības sāka 2021. gada rudenī. Tās pārsvarā norisinājās attālināti, paredzot četras klātienes nedēļas Kuldīgā. Nākamajā gadā viņiem studijas turpināsies Lapzemē. Šogad Kuldīgā  mācības uzsāks 10 studenti no Singapūras, Ukrainas, Alžīrijas, Somijas un Latvijas. Rudens semestrī pievienosies arī viena Erasmus studente no Honkongas.

Ieva Benefelde Adatu Fabrika 20

Kuldīgas Adatu fabrikas pārbūve norisinājās projekta “Jēkaba ceļa kultūras mantojuma un mākslas jaunrades magnēti” (projekta numurs: 5.5.1.0/17/I/008) ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu.

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav