MĀKSLAS FESTIVĀLS “COOLDIGA ART FEST ‘2022”

COOLDIGA ART FEST 2022

Jau trešo gadu Kuldīgā norisināsies mākslas festivāls “COOLDIGA Art Fest ‘2022”, kur no 5.-10. septembrim uz ēku sienām taps dažādu stilu mākslas darbi, kā arī pievienojot Kuldīgas brīvdabas sienu gleznojumiem digitālos mākslas darbus, ko radīs vairāki digitālie mākslinieki. Mākslinieces Ina Ozola un Iveta Goldberga kopā ar Kuldīgas Mākslas skolas audzēkņiem 2019. gadā kopīgi radīja pirmo festivāla prototipu - sienas gleznojumu “Roberts un pele” Virkas muižā, Virkas ielā 27, Kuldīgā. Tālāk 2020. un 2021.gadā mākslinieki no Latvijas un ārzemēm radīja atraktīvus darbus dažādās tehnikās veidojot Kuldīgas brīvdabas mākslas galeriju, kas apskatāma ikvienam Kuldīgas iedzīvotājam un viesim, kopumā radot 19 sienu gleznojumus.

2022. gads Mākslas festivālam ir transformācijas laiks, kad festivālam pievienosies digitālie mākslinieki, jo vecpilsētā nav atļauts apgleznot ēku sienas, tāpēc digitālie mākslinieki veidos darbus video, animācijas un paplašinātās realitātes jomās, kas ļaus festivālam iegūt jaunu starpdisciplināru pieeju. Paralēli tam festivāls virzās arī uz Eiropas Zaļo Kursu un top par “zaļo pasākumu”, tāpēc šajā gadā atsevišķu meistardarbnīcu veidos Vides Vēstnieki Latvijā, radot sūnu mākslu.

Šogad Festivālam dažādu veidu mākslas darbus radīs, un Kuldīgu iekrāsos šādi mākslinieki no Latvijas un ārvalstīm:

SERGA UN GARE jeb mākslinieku grupa SERGARE(SPĀNIJA)

Pazīstamie brāļi Serga un Gare pārstāv mākslinieku grupu Sergare no Spānijas, kuri jau agrāk piedalījušies Karostas mākslas festivālā Liepājā radot sienu gleznojumu tur. Abi brāļi ir ļoti talantīgi mākslinieki, kas radījuši gan lielformāta 3D ainavu gleznojumus, gan pasaulē slavenu mākslinieku un aktieru portretus, gan arī mistiskas un vēsturiskas vīzijas par dažādām aktuālām tēmām, apvienojot akrila un grafiti tehnikas. 2022.gadā Kuldīgā viņi izvēlējušies gleznot Kuldīgas saktu kā latviešu tautas kultūras simbolu. Viņi ir veikuši pamatīgu izpēti, lai veidotu savu sienas gleznojumu uz ēkas kā piemēru, kas raksturo gan Suitu, gan arī Kuldīgas novada tradicionālo rakstu un brunču krāsas, kas ir iedvesmojušas Kuldīgas novada ļaudis gan pirms gadu simtiem, gan arī viņus pašus kā Spānijas māksliniekus tagadnē. Viņus sajūsmina Suitu un Kuldīgas tradicionālās krāsas, neraugoties uz to, ka pašiem latviešiem bieži tās šķiet par spilgtām.

SINDIJA KĻAVIŅA

Māksliniece Sindija Kļaviņa nāk no Mazsalacas puses, bet dzīves ceļš viņu ir tālāk aizvedis uz Kurzemi. Lai parādītu savu mīlestību pret dzimto vietu un cilvēkiem, māksliniece uzdāvināja Mazsalacai mākslas darbu, sienas gleznojumu - Gustava Ērenpreisa portretu ar velosipēdu. Jaunu veidolu māksliniece iedevusi arī Rīgas, Ģertrūdes ielas gājēju tunelim,  kur visam pāri klājas mākslinieces sienu gleznojumi, kas ataino Maskavas forštates atpazīstamākās vietas un objektus. Sindija aizraujas arī ar motociklu un mazo virsmu apgleznošanu. Viņa žurnālistiem intervijā ir teikusi: “Es ar savu darbu vēlos iedvesmot cilvēkus, lai tie dara un uzdrošinās - sapņot lielus sapņus, tiekties uz tiem, ticēt sev un galvenais darīt, jo tikai darot sapņi var kļūt par realitāti.” Sindija 2022. gadā veidos sienas gleznojumu Jelgavas ielā 62, uz Kuldīgas 2.vidusskolas ēkas fasādes. Gleznojums būs veltītu leģendārajai pirmajai Kuldīgas motoru lidmašīnai “Ventas ērglis” un Kuldīgas drosmīgajām sievietēm. Vēsturiski fiksēts, ka Kuldīgas fabrikas jau 1930.gados būvēja planierus un buru lidmašīnas, bet motoru lidmašīna tolaik bija jaunums. Nosaukumu pirmajai un vienīgajai Kuldīgas lidmašīnai to iesvētot 1936.gadā Kuldīgas lidlaukā, tolaik deva lidmašīnas “krustmāte”,- pilsētas galvas Dreimaņa kundze, palaižot balonus, kas atsedza lidmašīnas nosaukumu „Ventas ērglis".  Tieši šī Kuldīgas lidmašīna uzvarēja Latvijas apkārtlidojumā, iegūstot pirmo vietu 1936. gadā ar 235 punktiem, kā arī iegūstot 100 latu naudas balvu no kara ministra ģen. J. Baloža un tiesības startēt nākošās sacensībās. Par Ventas ērģļiem dēvēja arī pulkveža O.Kalpaka karavīrus Kurzemē Latvijas atbrīvošanas cīņās, tāpēc šis nosaukums Kuldīgai ir īpaši nozīmīgs.

DZINTARS ADIENIS

Dzintars Adienis ir pazīstams Jūrmalas gleznotājs, ainavists, vecmeistars. Absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu, iegūstot mākslas maģistra diplomu, ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. Piedalījies grupu izstādēs ne tikai Rīgā un Jūrmalā, bet arī, Igaunijā - Pērnavā, Lietuvā - Klaipēda, Somijā - Pietarsāri. Sākot ar 2006.gadu, kad tika likti pamati starptautiskajai marīnistu izstādei Jūrmalas pilsētas muzejā, mākslinieks katru gadu ir eksponējis savus darbus šajā projektā. Mākslinieks aktīvi iesaistās Jūrmalas mākslas dzīvē. Vairākus gadus strādājis par vizuālās mākslas pedagogu Slokas pamatskolā, bijis arī Jūrmalas Mākslas skolas pedagogs – metodiķis. 2003. gadā izstrādājis Jūrmalas mākslinieku darbu katalogu „Zīmes smiltīs”, 2007. gadā bijis projekta vadītājs un maketētājs izdevumam, kas veltīts Latvijas Mākslinieku savienības Jūrmalas nodaļas 30 gadu jubilejai. Šogad Kuldīgā mākslinieks veidos atraktīvu darbu veltītu Kuršu vikingiem un Veckuldīgas pilskalnam, kur kādreiz atradās kuršu ķēniņa Lamekina mājvieta. Par kuršu vikingu varonīgo vēsturi ir daudz vēsturisku liecību, bet maz gleznu un nevina sienas gleznojuma, tāpēc arī šis darbs būs Kuldīgai ļoti nozīmīgs.

INA OZOLA un KULDĪGAS MĀKSLAS SKOLAS audzēkņi

Ina Ozola ir ilggadēja Kuldīgas mākslas skolas vadītāja un kopš 2014. gada, kad Kuldīgas mākslas skolā izveidoja animācijas darbnīcu, darbojas gan tēlotājas mākslas, gan dažādās digitālās mākslas un animācijas tehnikās, organizējot bērnu animācijas nometnes, vadot pulciņu un mācot animācijas pamatus mākslas skolas bērniem. Ina Ozola un Iveta Goldberga ar skolas audzēkņiem 2019. gadā kopīgi izveidoja Kuldīgas Mākslas Festivāla pirmo prototipu - sienas gleznojumu “Roberts un pele” Virka smuižā, Virkas ielā 27, Kuldīgā. Bet 2021. gadā ar audzēkņu grupu izveidoja gleznojumu sēriju “Melnā kaķa krāsainie nedarbi” pilsētas estrādē. I.Ozola: “Mani iedvesmo un virza turpmākam darbam ikkatra bērna panākumi un mirdzums acīs, kad viņi atdzīvina savus radītos tēlus animācijas filmās.” 2022.gadā Ina Ozola kopā ar Kuldīgas Mākslas skolas audzēkņiem festivāla ietvaros veidos animācijas “dzīvajām gleznām”, kuras vēlāk Gints Gabrāns un Aldis Kopštāls iekļaus paplašinātās realitātes projekcijās, “atdzīvinot” festivāla sienu gleznojumus un veidojot Kuldīgas Meta-Telpu.

GINTS GABRĀNS un ALDIS KOPŠTĀLS. SAN METATELPA Kuldīga.

Slavenais digitālais māksliniekieks Gints Gabrāns jau agrāk atklājis apskatei pasaulē pirmās paplašinātās realitātes(Augmented Reality) "SuperGalerijas SAN" Venēcijas bienāles metatelpā, kas ir redzamas ar GPS bāzētas, paplašinātās realitātes lietotni SAN. Mākslinieks veidojis arī paplašinātās realitātes skulptūru Liepājā ar mākslīgā intelekta ģenerētiem saulrietiem “San saulriets. Liepāja”, kā arī Daugavpils Marka Rotko mākslas centram - multimediālo trīsdimensionālo ekspozīciju "Apaļā horizonta līnija. Rotko.” Kuldīgas Mākslas festivālā Gints Gabrāns kopīgi ar Aldi Kopštālu uzsāks jaunu nebijušu apjomīgu projektu, kura rezultātā taps Baltijas valstīs unikāla - paplašinātās realitātes Kuldīgas METATELPA, kas eksponēs visus līdzšinējos Kuldīgas Mākslas festivāla brīvdabas mākslas galerijas sienu gleznojumus, kas tapuši šī festivāla laikā vairākos gados. SAN Metatelpa Kuldīgai nākotnē paver neizsmeļamas iespējas - ar dažādu lietotāju virtuālajiem objektiem, īpašumiem, zemēm, kā arī mākslas darbiem, metatelpām un tajās ievietotu visdažādāko saturu jebkurā vietā - radot jaunu multidisciplināru informācijas universu. Kuldīga būs pirmā pilsēta Baltijas valstīs ar savu Venēcijai līdzīgu METATELPU. Tā būs unikāla iespēja jebkuram kuldīdzniekam un viesim ieraudzīt, ielūkoties un apmeklēt realitātē esošos mākslas darbus paplašinātā realitātē caur viedtālruni, planšeti u.tml.

MEISTARKLASES UN PREZENTĀCIJAS

MĀRIS KAĻINKA un RTU studenti

Māris Kaļinka ar RTU studenti sadarbībā ar Kuldīgas Digitālo Inovāciju centru šogad festivāla ietvaros veidos jauno unikālo Fotogrammetrisko un lāzerskeneru grafisko datu meistarklasi. Pirms vairākiem gadiem latviešu zinātnieku ekspedīcija franču arhitekta Bruno Delāna vadībā, lietojot fotogrametrijas metodi, veica pētījumus Ēģiptes slavenākās – Džosera piramīdas iekšienē un izdarīja unikālus atklājumus. Māris Kaļinka ir piedalījies līdzīgās ekspedīcijās arī šogad Arābu Emirātos vizualizējot tuksnešu smilšu aprakstās pilsētas. Šogad Māra Kaļinkas vadībā zinātnieku mērķis ir sniegt informāciju par 3D punktu mākoņa datiem un to publicēšanas iespējamību savietojamībā ar dažādu dokumentēšanas ceļā iegūto informāciju. 3D punktu mākoņu apstrādes jautājumi ir ļoti aktuāli un tas ir jauns tehnoloģiju virziens Latvijā. CAD programmatūra ir visplašāk pielietotā grafiskā programmatūra, kas būtu piemērojama grafiskās informācijas attēlošanā un tuvākā nākotnē palīdzēs izveidot digitālu Kuldīgas karti, kuru tālāk var lietot, piemēram, digitālā dvīņa izveidošanā, prognozējot vizuālo izskatu gan nākotnes Kuldīgai, gan vizualizējot atsevišķus procesus pilsētas attīstībā.

DAIGA ZUTE UN SOLVEIGA ZĪLE. KLIMATA VĒSTNIEKU MEISTARKLASE.

Īpašu zaļo meistarklasi šogad festivālā rīkos Klimata Pakta vēstnieki Latvijā, kurus pārstāv Daiga Zute, kura ir LVMI “Silava” pētniece un daiļdārzniece Solveiga Zīle, kura beigusi Latvijas Universitātes Lauksaimniecības dārzkopības nodaļu un ikdienā attīsta eksotisko augu dārzu “Lazdkalni”. Meistardarbnīcas laikā Daiga un Solveiga ne vien veidos sūnu micēlija jogurta krāsu uzrakstus, bet arī atainos klimata vēstnieku logo ar sūnu pieskārienu, kas būs kā “vēstījums nākošajām paaudzēm” saistībā ar Eiropas Zaļo Kursu un “viedo mežu” saistībā ar klimata pārmaiņām. Jau iepriekš ziņots, ka a/s "Latvijas valsts meži" dabas parkā Tērvetē veido tradicionālo meža izziņas pasākumu "Latvijas Meža dienas", kur darbojušās virkne izziņas pieturas, kurās var uzzināt un tuvāk iepazīt Latvijas mežu bagātību. Šogad mūsu festivālā būs viena no tām, kur varēs tikties "aci pret aci" un diskutēt par klimata jautājumiem ar Eiropas klimata pakta vēstnieci, LVMI Silava pētnieci Daigu Zuti.

Mākslas festivāla COOLDIGA’2022 noslēguma ceremonija un balvu pasniegšana šī gada māksliniekiem būs š.g.10. septembrī plkst.17.00 Kuldīgas Digitālo inovāciju centrā, Kalpaka ielā 4, Kuldīgā.

Festivālu rīko Kuldīgas Digitālo inovāciju centrs kopā ar Kuldīgas novada pašvaldību. Galvenais sponsors: SADOLIN (https://www.sadolin.lv/). Atbalstītāji: AS “Sadales tīkls”, “Kuldīgas siltumtīkli”, Hotel Virkas muiža, Goldingen Room, SIA IMK, Mājai un Dārzam u.c.

Vairāk par festivālu, mākslas darbu tapšanas vietām un māksliniekiem https://www.facebook.com/KuldigasDIC

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav