Izstāde "EEZ UN NORVĒĢIJAS GRANTI LATVIJĀ"

Publicitātes foto

No 14. janvāra Kuldīgas Mākslas Nama 3. stāvā būs apskatāma izstāde EEZ UN NORVĒĢIJAS GRANTI LATVIJĀ. Izstādi rīko Norvēģijas vēstniecība sadarbībā ar Kuldīgas novada domi un Finanšu ministriju.

Izstāde atspoguļo Latvijas un Norvēģijas sadarbību EEZ un Norvēģijas grantu ietvaros kopš 2004. gada dažādās jomās, katrā izceļot labās prakses piemērus un atspoguļojot tos fotogrāfijās. Tāpat izstādē atspoguļoti EEZ un Norvēģijas grantu šobrīd Latvijā īstenojamie sadarbības projekti.

Kopš Latvija 2004.gada 1.maijā iestājās Eiropas Savienībā (ES) un kļuva par pilntiesīgu Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalsti, tai ir pieejams finansējums, ko sniedz divi finanšu instrumenti jeb granti, kas tika radīti kā daļa no Eiropas Ekonomikas zonas paplašināšanās līguma - EEZ grants, ko veido Norvēģijas, Islandes un Lihtenšteinas iemaksas, un Norvēģijas grants, ko pilnībā finansē Norvēģija.

Abu finanšu instrumentu ieguldījumu mērķis ir novērst sociālo un ekonomisko nevienlīdzību Eiropas Ekonomikas zonas ietvaros, kā arī stiprināt attiecības starp Islandi, Lihtenšteinu, Norvēģiju un 15 Eiropas saņēmējvalstīm, tostarp Latviju.

Kopš 2004.gada Latvijā ar EEZ un Norvēģijas grantu atbalstu ir realizēti simtiem lielu un mazu Norvēģijas un Latvijas sadarbības projektu tādās jomās kā klimata un vides aizsardzība, kultūras mantojuma saglabāšana, zaļās inovācijas, tieslietas, reģionālā attīstība, pilsoniskā sabiedrība, pētniecība un izglītība un citās. Izstāde iepazīstina ar daļu no šiem projektiem, piemēram, Atkarīgo centra izveidi Olaines cietumā, Raiņa un Aspazijas muzeju atjaunošanu, zema enerģijas patēriņa ēkas “Nīcas sporta halle” jaunbūvi, zinātnes un tehnoloģiju muzeja "Kurzemes Democentrs" ēkas jaunbūvi Ventspilī, platformas “Mana balss” attīstīšanu, Rēzeknes Zaļās sinagogas restaurāciju un citiem.

Savukārt Kuldīgā ar EEZ un Norvēģijas grantu atbalstu ir īstenoti nozīmīgi kultūras mantojuma saglabāšanas projekti. 2010.gadā, Kuldīgas novada pašvaldībai sadarbojoties ar Norvēģijas Amatniecības attīstības institūtu (Norsk Handverksutvikling), tika restaurēta Kuldīgas muzeja ēkas fasāde un izveidota koka amatniecības un restaurācijas darbnīca. 2016.gadā Kuldīgas novada dome sadarbībā ar Ākešhusas (Akershus) restaurācijas centru Norvēģijā atjaunoja Kuldīgas veco Rātsnamu.

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav