Ziemassvētku laiks novadā

ziemassvetki
Foto: Ričards Sotaks

Kuldīga iemirdzējusies Ziemassvētku gaismās. Pilsēta gada baltākajiem svētkiem saposta, izmantojot gan iepriekš iegādātus, gan jaunus svētku rotājumus.

Šī gada Ziemassvētku koncepcija balstās uz Ziemassvētku kartīšu vēlējumiem. Ziemassvētkos tradicionāli citiem sūtām skaistas apsveikuma kartītes – pašu darinātas vai pirktas – ar laba vēlējumiem un sveicieniem svētkos. No apsveikuma kartītēm, veidojot Kuldīgas šī gada Ziemassvētku noformējuma koncepciju, iedvesmojusies Kuldīgas novada pašvaldības Būvvaldes vadītājas vietniece, māksliniece Inese Sulojeva.

Kuldīgā tradicionāli Ziemassvētkos rotā divas egles – Rātslaukumā un Pilsētas laukumā. Kuldīgas galveno Ziemassvētku egli iedzīvotājiem un Kuldīgas viesiem  šogad dāvina Maruta Upīte no Laidu pagasta “Smaidām”. Krāšņā un kuplā eglīte būs rotāta ar silti baltas krāsas, bet dažādu formu rotājumiem. Eglīti rotās lampiņu virtenes, Viduskurzemes pamatskolas – attīstības centra audzēkņu un skolotāju gatavotās bumbas, kā arī īpaši no neona caurulītēm izlocīti vēlējumi iedzīvotājiem un viesiem svētkos, novēlot visiem veselību, mīlestību, laimi, prieku, mieru, pārticību, brīnumus, saticību, labestību un veiksmi. 

Savukārt Pilsētas laukumā jau trešo gadu izrotāta pie ēkas Pilsētas laukumā 2 augoša skaista sudrabegle, ko savulaik iestādījis Kuldīgas rajona galvenais arhitekts Kārlis Vainovskis. Šī egle rotāta ar silti baltas krāsas lampiņām un sarkanas krāsas dekoriem.

Ierastā vietā, skvēriņā pie ēkas Pilsētas laukumā 2, māksliniece ierīkojusi fotostūrīti ar lielu, izgaismotu vēlējumu iedzīvotājiem un visiem, ko papildina Ziemassvētku kompozīcija ar eglītēm, lukturiem un ziemeļbriežiem.

Liepājas ielā svētku noskaņu rada tradicionālās un daudzu iemīļotās zvaigžņotās  debesis, ko papildinās lielie lukturi ar Ziemassvētku ainiņām. Pie lukturiem šogad ir klāt svētku piparkūkas un vēlējumi svētkos. Ar eleganti sarkanām lentēm pie apgaismojuma stabiem izrotāts arī senais ķieģeļu tilts pār Ventu.

Šogad iegādāts ap 2000 metru jaunu lampiņu virteņu, lai aizstātu jau nokalpojušās un papildinātu krājumus. Ar lampiņām izvīti koki Pilsētas laukumā, Semināra parkā un 1905. gada parkā, kā arī pie Katrīnas baznīcas un Strautu ielā. Lai ar lampiņām izvītu ne tikai koku stumbrus, bet arī zarus šajā gadā pieaicināts arborists Māris Lapsiņš. Pie Katrīnas baznīcas lampiņām izvītos kokus papildina jaunas dekorācijas – trīs lustras. Savukārt Semināra parkā noskaņu palīdz radīt izgaismotie vārti un eņģeļi.

Lielā un mazās meža ainas rada noskaņu Pilsētas dārzā. Vairākās vietās pilsētā, piemēram, Graudu un Jelgavas ielas krustojumā un Policijas ielā ierīkotas ziemas ainiņas ar eglītēm. Jauku meža stūrīti ar briežiem un eglītēm skvērā pie Kuldīgas kultūras centra ierīkojuši kultūras centra radošie ļaudis.

Tradicionāli izrotāti arī rotācijas apļi. Aizputes ielas rotācijas aplī iekārtojušies ziemeļbrieži ar kamanām, skaisti dekori ir arī Piltenes ielas aplī.

Daudzās ielās pie laternām iemirdzēsies jau pierastie dekori. Jaunas dekorācijas izvietotas pie apgaismojuma stabiem Mucenieku ielā un Graudu ielas posmā, kas pērn atjaunots. Jaunums ir eglīšu aleja Pilsētas laukumā, kas ietver gājēju zonu. To veido speciāli no stādaudzētavas atgādātas eglītes podos ar mērķi vēlāk tās iestādīt Kuldīgā un pagastos Apstādījumu komisijas izvēlētās vietās.

I. Sulojeva sirsnīgi pateicas visiem dekorāciju uzstādīšanā iesaistītajiem: Gala Stage OU un Andrim Zemkem, kas uzstādīja apgaismojuma elementus, SIA “SEIC Wood and Toys”, kas izgatavoja koka piparkūkas, kas rotās laternas, un vēlējumus, floristei Iritai Gulbei, kas palīdzēja tapt rūķu namiņiem, SIA “Kuldīgas komunālie pakalpojumi” darbiniekiem, kas dekorēja svētku egles, SIA “NEONLIGHTROOM”, kas izgatavoja neona uzrakstus, Viduskurzemes pamatskolas – attīstības centra audzēkņiem un skolotājiem, jo īpaši Ilzei Šternbergai, kas vadīja bumbu veidošanas procesu, arboristam Mārim Lapsiņam, SIA “Paveiks” un vienmēr atsaucīgajiem un atbalstošajiem kolēģiem pašvaldībā.

Ziemassvētku rotājumi izvietoti arī Kuldīgas novada pagastos. Aicinām doties tos apskatīt!

Iespēja iegādāties pārtiku, gardumus un dāvanas 

Mazie Kuldīgas veikaliņi

Kuldīga ir slavena ar nelieliem, skaisti iekārtotiem veikaliņiem, kuros var iegādāties visdažādākās preces. Pastaigājoties pa pilsētu un apskatot svētkiem sarūpētos rotājumus, aicinām paviesoties mazajos veikaliņos, lai atrastu noderīgas lietas svētku dāvanām, dažādas pārtikas preces, gardumus un suvenīrus.   

Ielu tirdzniecība

Zināms, ka visu decembri dažādās vietās Kuldīgā norisināsies ielu tirdzniecība. Tirgoties gribētājus aicinām pieteikties SIA “Kuldīgas komunālie pakalpojumi” pie Daces Grehovas (e-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. , tālr. 26603289).

Iespēja iegādāties jauno uzņēmēju darinājumus

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) biznesa inkubatori ar kampaņu “Lai svētki nebūtu tikai ķekša pēc!” aicina svētkos atbalstīt jauno uzņēmēju radītos produktus. Kampaņas mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar unikāliem un inovatīviem vietējo ražotāju produktiem, kuri savas biznesa idejas attīsta kādā no LIAA Biznesa inkubatoriem. Kampaņa norisināsies līdz 23. decembrim visos 12 LIAA Biznesa inkubatoru, tostarp Kuldīgas, sociālo tīklu kontos.

LIAA biznesa inkubatori ir sagatavojuši piecus svētkus katalogus – “Viņai un Viņam”, “Bērniem”, “Mājai un mājas mīluļiem”, “Atpūtai un piedzīvojumiem” un “Svētku galdam”, kuros ir apvienoti 12 LIAA Biznesa inkubatoru dalībnieku radītie produkti un piedāvātie pakalpojumi. Katalogi būs kā palīgs ikvienam, kurš svētkos vēlas dāvināt ko īpašu un Latvijā radītu, vai meklē unikālus produktus savam svētku galdam.

"Šī ir lieliska iespēja jaunajiem uzņēmējiem pastāstīt par sevi, savukārt Latvijas patērētājiem uzzināt par unikāliem zīmoliem. Bieži vien tik ļoti aizraujamies ar dāvanu iegādi, ka iegādājamies pārspīlēti daudz dāvanu. Tāpat ir situācijas, kad kāds to dara pēdējā brīdī un iegādājas dāvanas “tikai ķekša pēc”. LIAA Biznesa inkubatoru aicinājums šajos Ziemassvētkos ir būt atbildīgākiem, laicīgi apdomāt savas un tuvāko vēlmes, iegādāties dāvanu ar vērtību – kaut ko, kas radīts Latvijā un patiesi iepriecinās līdzcilvēkus vai būs nepieciešams svētku gaidīšanas laikā. Netērēt lieki, bet ar kvalitāti, ne kvantitāti”, tā Arturs Bērziņš, LIAA Siguldas biznesa inkubatora vecākais projektu vadītājs un kampaņas vēstnesis.

Katalogus iespējams apskatīt visos LIAA Biznesa inkubatoru sociālo tīklu platformas Facebook kontos līdz 23. decembrim. 

Pensionāru ar sirsnību darinātas dāvanas

Pensionāru mājamatnieku veikals “ARTAVA” Ziemassvētku gaidīšanas laikā aicina atcerēties, ka veikaliņā var atrast ko noderīgu sev, savai ģimenei un draugiem svētkos. Te var nopirkt kvalitatīvas un krāsainas vilnas zeķes, cimdus un šalles, arī džemperus, gleznas, rotaslietas, pinumus, grebumus un daudz citu lietu. Katra lieta ir pensionāru izauklēta un no sirds gatavota. Veikals atrodas Baznīcas ielā 32a (“Vāverītes” telpās). Veikaliņš Ziemassvētku gaidīšanas laikā no 13. līdz 23. decembrim strādās katru dienu bez brīvdienām no 10.30 līdz 17.30.

Kultūras pasākumi Kuldīgā 

Uzmanību! Apmeklējot pasākumus iekštelpās, obligāti jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, personalizēta biļete un derīgs Covid-19 sertifikāts. Visa pasākuma apmeklējuma laikā jālieto sejas aizsargmaska. Pasākumos, kur nav iespējams nodrošināt atsevišķu, epidemioloģiski drošu sektoru ģimenēm ar bērniem un garantēt apmeklētāju plūsmu nesatikšanos, kā to paredz Ministru kabineta rīkojums, ar negatīva testa rezultātiem bērni netiks ielaisti. Bērniem līdz 12 gadu vecumam jāuzrāda sertifikāts, kas apstiprina infekcijas pārslimošanu. Bērniem, kuri vecāki par 12 gadiem, jāuzrāda sertifikāts, kas apstiprina infekcijas pārslimošanu vai vakcināciju.

21. decembrī 19.00 Kuldīgas kultūras centrā – Koncertstāsts “Ziemassvētki gadsimta garumā”. Koncertstāstā, kuru vadīs atraktīvais mūzikas vēstures pazinējs un Latvijas Radio personība Ansis Pavasaris, varēs dzirdēt ne tikai aizraujošu stāstu par Ziemassvētku vēsturi un tradīcijām, bet arī klausīties populāras Ziemassvētku dziesmas – “Silent Night”, “Crying In The Chapel”, “White Christmas”, “Winter Wonderland”, “Jingle Bells” un daudzas citas. Par muzikālo noformējumu parūpēsies Latvijā labi zināmu mūziķu apvienība – dziedātājs, dēvēts arī par “Latvijas Elvisu”, Ivars Pētersons, pianists Gints Žilinskis, kontrabasists Bruno Priekulis, trombonists Lauris Amantovs, saksofonists Raivo Stašans, bundzinieks Ainis Zavackis  un ģitārists Raivo Vaivars. Biļešu iepriekšpārdošana KKC un “Biļešu Paradīzes” kasēs. Ieeja: 15 EUR, kuldīdznieka biļete 10 EUR – šīs biļetes nopērkamas tikai uz vietas KKC kasē, Raiņa ielā 21, Kuldīgā.

26. decembrī 15.00 Kuldīgas kultūras centrā – koncerts “Ziemassvētku zvaigzne.” Kamerkoris “Rāte” un komponists Valdis Zilveris. Ieeja: 5 EUR.

Ziemassvētku laika pasākumi Skrundā un Kuldīgas novada pagastos 

Uzmanību! Norises ir atkarīgas no valstī pieņemtajiem lēmumiem, tāpēc ir iespējamas izmaiņas. Precīzākai informācijai par norisēm aicinām sekot līdzi pagastu feisbuka kontos vai mājas lapās!

SKRUNDĀ

21. decembrī 19.00 Skrundas kultūras namā – Ievas Kerēvicas koncertprogramma “No sirds uz sirdi”.  Biļešu cena 10 UR. Biļetes iespējams tikai rezervēt pa tel. 20284888. Biļešu skaits ierobežots.

31. decembra vakarā ar dažādiem pārsteigumiem Skrundas pilsētas un pagasta teritorijā sagaidīsim Jauno 2022. gadu.

ALSUNGĀ

Katru svētdienu 12.00–16.00 Alsungā pie kultūras nama (Raiņa ielā 2) – suitu ielu tirdzniecība.

Decembrī pašvaldības rūķi izvadās pirmskolas vecuma bērniem saldumu paciņas.

ĒDOLĒ

Līdz 29. decembrim Ēdoles bibliotēkā – literatūras izstāde “Ziema un Ziemassvētki grāmatās”.

Mazos ēdolniekus pēc Ziemassvētku vecīša sarūpētiem saldumiem, ievērojot epidemioloģiskās situācijas noteikumus, aicināsim 23. decembra pēcpusdienā. Informācija būs ielūgumos.

Aicinām piedalīties Ziemassvētku dekoru veidošanā kopējai izstādei kultūras namā.

ĪVANDĒ

Līdz 30. decembrim Īvandes bibliotēkā – literatūras izstāde “Ziemassvētkus un Jauno gadu sagaidot”.

KURMĀLĒ

Decembrī Priedaines bibliotēkā (klātienē un bibliotēkas sociālo tīklu kontos) –  literatūras izstāde “Ziemīgā literatūra”.

Decembrī un janvārī Priedaines bibliotēkā – fotoizstāde “Kurmāles pagasts fotogrāfijās. Ziema.”

Par Ziemassvētku paciņu saņemšanu mazajiem kurmālniekiem aicinām uzmanīgi sekot līdzi informācijai Kurmāles pagasta Facebook lapā, pagasta tīmekļa vietnē kurmale.lv vai interesēties pa tālr. 29257707.

22. decembrī 19.00 Kurmāles pagasta pasākumu zālē – grupas “Galaktika” Ziemassvētku koncerts. Zālē vietu skaits ierobežots. Lūgums iepriekš pieteikties kultūras pasākumu organizatorei personīgi vai pa tālr. 29257707. Ieeja 5 EUR. Koncerts notiks zaļajā režīmā, ieeja ar sadarbībspējīgiem Covid-19 sertifikātiem.

LAIDOS

23. decembrī Ziemassvētku vecītis gaidīs pirmsskolas vecuma bērnus 10.00 Sermītes skvērā, 11.30 Laidos sporta laukumā. Dāvaniņas saņems tikai pieteiktie bērniņi.

23. decembrī 16.30 Laidu muižas kreisajā spārnā – Ziemassvētku koncertprogramma “Es atveru savu sirdi”. Pasākums notiks “zaļajā režīmā”. Iepriekšēja pieteikšanās obligāta līdz 20. decembrim pa tālr. 29604482. Vietu skaits ierobežots.

NĪKRĀCĒ

21. decembrī Ziemassvētku rūķis individuāli dosies apciemot Nīkrāces pagasta seniorus, kuri ir vecumā 75+.

21. decembra pēcpusdienā Nīkrāces pagastā būs iespējams satikt ceļojošo Ziemassvētku muzikantu Ediju Rozentālu.

22. decembrī Nīkrāces atpūtas centrā būs iespējams saņemt saldumu paciņu Nīkrāces pagasta mazuļiem un pirmsskolas vecuma bērniem. Par individuālo ierašanās laiku bērnu vecāki tiks informēti personīgi.

SNĒPELĒ

23. decembrī Snēpelē viesosies Ziemassvētku vecītis. Lūgums vecākiem pieteikt savus pirmsskolas vecuma bērnus, lai saņemtu svētku paciņas (atgādinām – tikai pagastā deklarētie un faktiski dzīvojošie bērni). Pieteikties līdz 9. decembrim kultūras namā vai pa tālr. 27843792 (Raimonda).

Ir sācies Ziemassvētku gaidīšanas laiks! Pagasta iedzīvotāji tiek aicināti piedalīties Ziemassvētku rotājumu konkursā.