Pieminot mākslinieku Vilni Rasu

Mūžībā aizgājis mākslinieks, ilggadējs vizuālās mākslas studijas „Kuldīgas palete” vadītājs Vilnis Rasa.

V.Rasa dzimis 1941. gada 18. maijā Saldū, bet kara beigās ģimene pārcēlusies uz Kuldīgu, kur aizvadīti bērnības gadi un absolvēta Kuldīgas 2. vidusskola.  Skolas laikā viņš mācījās zīmēt un gleznot pie autodidakta Jāņa Zariņa, ar kuru kopā arī vēlākos gados gleznoja daudzas klusās dabas un ainavas, bet tad jau sirmais mākslinieks bija pārņēmis jaunākā kolēģa māksliniecisko rokrakstu.

Pēc vidusskolas jaunietis devās uz Rīgu, lai mācītos glezniecību Latvijas PSR Valsts mākslas akadēmijā. 1967. gada pabeidza VMA ar diplomdarbu Uz Daugavas (vecmeistara Ed.Kalniņa vadībā) un atgriezās dzimtajā Kuldīgā, lai strādātu Komunālo uzņēmumu kombināta mākslas darbnīcās. Vilnis Rasa kļuva par pilsētas galveno mākslinieku. Toreiz tā bija liela atbildība, jo ar ierobežotām iespējām vajadzēja augsta mākslinieciskā līmenī gatavot vides objektus, noformēt pilsētu uz svētkiem, gatavot uzņēmumu un iestāžu vizuālās reklāmas, kā arī izstrādāt dažādus logo un noformēt bukletus, tūrisma ceļvežus un citus iespieddarbus.

Viņš piedalījies arī dažādu sabiedrisko ēku interjeru veidošanā un gatavojis publikācijas par mākslas jautājumiem Kuldīgas rajona laikrakstā. Jaunais mākslinieks atrada laiku radošajam darbam un tapa daudzas Kuldīgas ainavas. Pa laikam uzgleznota kāda klusā daba ar ziediem, augļiem, dārzeņiem, košām sēnēm un vitālu sarkanbrūnu Kursas māla podu. Vairāki kartoni veltīti figurālām kompozīcijām – vēsturiskām vai sporta tēmām, gleznoti arī portreti. Mīļākais gadalaiks gleznotājam bija ziema, kad visizteiksmīgākās krāsās ierunājas Kuldīgas vecie nami.

V.Rasas darbi ar laiku aizņēma arvien nozīmīgāku vietu dzimtās pilsētas muzeja mākslas kolekcijā pēc izstādēm, kurās viņš piedalījās, sākot no 1966. gada, kā arī kuldīdznieku privātkolekcijās. Māksliniekam bijušas vairākas personālizstādes, autora darbi tikuši izstādīti arī Krievijā, Zviedrijā, Lietuvā, bet atsevišķs gleznas aizceļojušās arī uz Vāciju, Somiju un ASV tai skaita Havaju salām. Kopš 1980. gada – Mākslinieku savienības biedrs.

Tiek izmēģināts arī pedagoģiskais darbs, sešdesmito gadu vidū organizējot jauno pašdarbības mākslinieku pulciņu, kas vēlāk izauga par Tautas vizuālās mākslas studiju „Kuldīgas palete”, ko V. Rasa vadīja gandrīz 40 gadus. Atskatoties uz radošā darbībā aizvadīto pusgadsimtu un atzīmējot dzīves 70. jubileju, gleznotājs sarīkoja retrospektīvu izstādi Kuldīgas Mākslas namā.

Kuldīgas novada pašvaldība izsaka līdzjūtību mākslinieka tuviniekiem.

< SKATĪT AKTUALITĀTES

Pievienot komentāru
  • Šim rakstam komentāru nav