LIDO ZIVIS KULDĪGĀ 2018!

Sestdien, 28. aprīlī, visi ceļi vedīs uz Kuldīgu, kur no plkst. 11.00 jau četrpadsmito reizi ar aizraujošu palu šovu “Lido zivis Kuldīgā” atklās vasaras tūrisma sezonu. Daudzveidīgajā pasākuma programmā kaut ko sev interesējošu atradīs ikviens. Paralēli pasākumam ikviens tā dalībnieks varēs baudīt unikālus dabas skatus, vērojot vimbu augstlēkšanas paraugdemonstrējumus pie Eiropas platākā ūdenskrituma – Ventas rumbas.

Jau no plkst. 11.00 Liepājas, Pils un Kalna ielā, kā arī Latvijas Universitātes Kuldīgas filiāles sētā darbosies pavasara tirdziņš, kurā būs iegādājamas gan ēdamas, gan dzīvē un saimniecībā noderīgas preces. Savukārt pie Skolas ielas 1. nama pirmoreiz notiks Skolas ielas pagalma svētki, ko rīkos LIAA Kuldīgas biznesa inkubators.

Zivju lidošanas svētkus Pilsētas dārzā plkst. 11.00 ievadīs franču grupa “Planète Vapeur” ar performanci “Ūdenszāļu pinekļos”. Šie mākslinieki Latvijā uzstāsies pirmoreiz, un viņu performanci varēs noskatīties 11.00, 12.30 un 14.30. Uz svētku skatuves kāps no tuvienes un tālienes braukuši dziedātāji un dejotāji. Aicinām nepalaist garām Latvijā labi zināmās kuldīdznieku grupas “Rumbas kvartes” uzstāšanos plkst. 12.45.

Kā jau zivīm veltītos svētkos, Pilsētas dārzā varēs cienāties ar zivju zupu un iegādāties kādu zivtiņu līdzņemšanai. Vides izziņas piestātnē varēs izpētīt pleznas, knābjus un spalvas, uzzināt, kāpēc zivis Kuldīgā lido, kopā ar Latvijas Dabas muzeju spoguļoties zvīņu spoguļos, kā arī iepazīt pasaules neparastās ūdensradības. Savukārt tūristu vilinātāji iepazīstinās ar jaunākajiem tūrisma piedāvājumiem, izklaidēs ar atrakcijām un cienās ar sklandraušiem, gardu rudzu maizi un klētnieka Kriša pusdienām. Drosmi, veiklību un nervus varēs pārbaudīt Skautu gravā, ,,Zivjblieznī” un ,,Skrejzivju renē”. Alekšupītes dīķī un tā krastā varēs apskatīt dažādus ūdensbraucamos, ūdenslecamos un no ūdens ķeksējamās uzpariktes, kā arī būs iespējams izklaidēties ūdensbumbās. Piedzīvojumu meklētāji plkst. 12.00 aicināti doties tūrē pieaugušajiem “Pa stikla ceļu” ar laivām, kājām un velosipēdiem no vecā Ventas tilta līdz Riežupes ietekai Ventā un atpakaļ.

Kuldīgas novada muzejs svētku laikā piedāvās konvertēties vimbās un izmēģināt bezūdens makšķerēšanu. Tāpat ikviens aicināts apskatīt muzejā iekārtotās izstādes, iepazīstot čella stīgu pavēlnieku Kārli Davidovu, Kuldīgas amatu piederumus un saimnieciski nozīmīgo un iedvesmojošo Ventu. No 10.00 līdz 12.00 muzejā Kurzemes stāstnieku festivāla “Ziv zup” ietvaros varēs satikt vācu stāstnieku Norbertu Koberu un zviedru kalēju Ninu Hedenfeldi.

Stāstnieku festivāls “Ziv zup” pie Kurzemes kultūras mantojuma centra “Kūrava” šogad piedāvās ne tikai stāstus, bet arī iespēju līdzdarboties starptautiskā kalēju saieta “Laimes kalēji” atvērtajās darbnīcās brīvdabas kalvēs kopā ar kalējiem no Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas.

Bet, kad satumsīs, plkst. 22.30 uz brīvdabas kino sezonas atklāšanu aicinās “Goldingen Knight Cinema”, izrādot Kuldīgā tapušo Vara Braslas Latvijas simtgades filmu “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”.

Dažādes izklaides 

28. aprīlī Pilsētas dārzā varēs mieloties ar zivju gardumiem un zivju tirdziņā iegādāties zivis līdzņemšanai. Darbosies vides izziņas piestātnes, varēs iepazīt jaunākos tūrisma piedāvājumus, kā arī piedalīties dažādās atrakcijās, radošajās darbnīcās un citās izklaidēs. Uz pasākuma skatuves pavasari ieskandināt kāps dažādi mūziķi. Detalizētāka informācija par pasākuma programmu sekos.

Kurzemes stāstnieku festivāls Ziv Zup 2018  🐟 

Kurzemes stāstnieku festivāls notiek jau divpadsmito reizi un pulcina stāstniekus no visas Latvijas. Būs arī viesis no Vācijas- stāstnieku akadēmijas "Goldmund" dibinātājs un vadītājs Norberts Kobers (Minhene). 27. aprīlī visu dienu paredzēts pavadīt Kabilē. Diena veltīta Kabilē dzimušajam skatuves runas pedagogam un rakstniekam Zeltmatim (Ernests Kārklinš, 1868-1961), kam šogad 150. jubileja. Viņš ir pir~ās profesionālās latviešu aktieru skolas izveidotājs un vadītājs (1916-1938) un vairāku grāmatu par skatuves runu autors. No rīta 10.30 stāstnieki uzstāsies skolā, stāstot stāstus un vadot sarunas par stāstīšanas prasmi. Tad paredzēta taka pa apkārtni, iepazīstot vietējās teikas un nostāstus. Pēcpusdienā uzzināsim par Zeltmata mūžu un darbiem. 28. aprīlī Kuldīgā kā katru gadu, notiek Pavasara palu šovs "Lido zivis Kuldīgā'' ar gadatirgiem, atrakcijām un priekšnesumiem uz vairākām skatuvēm. Arī stāstniekiem būs sava skatuve. Jau vairākus gadus kopā ar stāstniekiem pie "Kūravas" rosās kalēji. Sogad viņiem būs pievērsta īpaša uzmanība, jo notiks Pirmais starptautiskais kalēju festivāls. Tāpēc stāstus vēlams saistīt ar kalēju arodu. Protams, būs arī zivju zupas vārīšana un tās mainīšana pret stāstiem. "Ziv zup'' īpašais viesis šogad ir stāstīšanas akadēmijas "Goldmund" dibinātājs un vadītājs Norberts Kobers. Ar Latvijas stāstniekiem viņš pazīstams jau no 2006. gada, kad vadīja Grundvig pieaugušo stāstītprasmes apmācības projektu, vairākkārt bijis Latvijā. 30. aprīlī, Rīgā notiks viņa meistardarbnīca - galvenokārt pieredzējušiem stāstniekiem, kas gatavojas nodarboties vai jau nodarbojas ar citu stāstnieku apmācību.

PROGRAMMA

PASĀKUMU DIENAS KĀRTĪBA

Pirmo reizi Kuldīgā starptautiskais kalēju saiets “Laimes kalēji” 🔨 

27. un 28. aprīlī pirmo reizi Kuldīgā notiks starptautisks kalēju saiets “Laimes kalēji”, pulcējot kalēja amata meistarus, pasniedzējus un studentus no Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas. Saiets tiek rīkots pavasara palu šova “Lido zivis Kuldīgā” ietvaros, sadarbojoties ar tradīcijām bagāto stāstnieku festivālu “Ziv zup”.

Kurzemes kultūras mantojuma centra “Kūrava” pagalmā divu dienu garumā notiks atvērtā darbnīca ar vairākām brīvdabas kalvēm, kurās kalēji gatavos apjomīgu kopdarbu – āra pavardu. Tāpat kalēji uz vietas izkals mazākus metāla priekšmetus, piemēram, nagliņas un krampīšus, piedāvājot iespēju iemēģināt roku ikvienam interesentam. Atvērtā darbnīca sākies jau piektdien, 27. aprīlī, plkst 10.00. Šajā laikā “Kūravas” pagalmā varēs aplūkot arī vērienīgu kalēju darbu izstādi.

Starptautiskā kalēju saieta “Laimes kalēji” saimnieks būs Latvijas kalēju brālības vadītājs Guntis Jakubovskis. Pasākumā piedalīsies Latvijas kalēju brālības biedri, kalēja amata studenti no Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma, studenti un pasniedzējs, kalēja amata meistars Joonas Kiri no Vana Vigala arodskolas Igaunijā, kalēja Nīna Hedenfelde (Nina Hedenfeldt) un viņas mācekle no Zviedrijas pilsētas Eskilstunas.

Īpaša saikne ar Latviju ir kalējai no Zviedrijas Nīnai Hedenfeldei. Viņa pārstāvēs unikālu vietu – seno Rademahera kalēju ciemu (Rademachersmedjorna – zviedru val.), kurš izveidojies pirms aptuveni 350 gadiem, pateicoties Zviedrijas karaļa Kārļa Gustava X vēlmei reģionā attīstīt metālapstrādi. Lai īstenotu savu ieceri, Gustavs X uzrunājis Livonijas labāko kalēju Rademaheru, kurš tolaik dzīvojis Rīgā (!). Meistars aicinājumam piekritis un izveidojis ciematu, kurā tika apmācīti amatnieki – kalēji un kur īpaši tika attīstītas kalēja amata prasmes. Vēsturiskā kalēju ciema apbūve, modernas pilsētas ieskauta, ir saglabāta vēl šobaltdien, un Eskilstunas muzeja pārvaldītajās ēkās arī šobrīd strādā amatnieki, pārsvarā kalēji, kas turpina praktizēt senās amata prasmes. Tur ne tikai tiek darināti metāla izstrādājumi, bet arī notiek atvērtās nodarbības ikvienam interesentam un tiek organizētas teatralizētas ekskursijas, lai iepazīstinātu ar 17. gadsimta kalēja ikdienu.

Pasākumi Kuldīgas novada muzejā 

11:00-15:00 pie Kuldīgas novada muzeja:

  • “Zivju mēri”-  iespēja konvertēt savu augumu vimbās
  • “Sausā zivju ķeršana”- makšķerēšana bez ūdens

11:00-15:00 Zivju krāsošanas darbnīca muzeja 3. stāvā

10:00-18:00 Izstādes muzejā: “Kuldīgas amatu piederumi”, “Čellas stīgu pavēlnieks Kārlis Davidovs, “Venta – saimnieciski nozīmīgā un iedvesmojošā”

Pavasara tirdziņš 

Svētku neatņemama sastāvdaļa ir pavasara tirdziņš. Tas norisināsies no 11.00 līdz 16.00 Kalna ielā, Pils ielā, Liepājas ielā un Kalna ielas 19 jeb Latvijas Universitātes Kuldīgas filiāles pagalmā. Tirdziņā būs iegādājamas gan ēdamas, gan dzīvē un saimniecībā noderīgas preces.

Brīvdabas kino sezonas atklāšana 🎞️ 

Brīvdabas kino sezonas atklāšana

28. aprīļa vakarā, kad satumsīs, plkst. 22:30 uz brīvdabas kino sezonas atklāšanu aicina “Goldingen Knight Cinema”, izrādot filmu "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru".

unikāla dabas parādība – zivju augstlēkšana 

Unikāla dabas parādība – zivju augstlēkšana

Paralēli pasākumam ikviens tā dalībnieks varēs baudīt unikālus dabas skatus, vērojot vimbu augstlēkšanas paraugdemonstrējumus pie Eiropas platākā ūdenskrituma – Ventas rumbas.

Video materiāli 

2017. gada video

2016. gada video

2015. gada video

Lido zivis spēle! 

Ticējums: Kas palu šovā Kuldīgā nav bijis, tas pavasari nav pamanījis!